Tajemný monolit v poušti zamotal úřadům hlavy. I jako mimozemský je nezákonný, tvrdí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 11. 2020 15:09
Posádka vrtulníku objevila v poušti v americkém Utahu záhadný kovový monolit. Biolog počítal ze vzduchu ovce tlustorohé, když uviděl podivný předmět mezi červenými skálami. Útvar je vysoký 3,6 metru.
Posádka vrtulníku objevila v poušti v americkém Utahu záhadný kovový monolit. Uviděl ho strážce parku, když počítal ze vzduchu ovce tlustorohé. | Video: Utah department of public safety

"Byla to ta nejdivnější věc, kterou jsem za celou dobu, co létám, viděl," prohlásil pro místní zpravodajský kanál KSLTV pilot vrtulníku Bret Hutchings.

Pilot se pustil podle serveru BBC do spekulací, že monolit nainstaloval nějaký umělec nebo fanoušek filmu 2001: Vesmírná odysea, který natočil režisér Stanley Kubrick podle předlohy Arthura C. Clarka. V tomto slavném snímku se objevují impozantní černé monolity vytvořené neznámým mimozemským druhem.

"Instalovat objekty nebo umělecké předměty bez povolení na federálními orgány spravované veřejné pozemky je nezákonné, bez ohledu na to, z jaké jste planety," uvedly na svých stránkách místní úřady. Dosud se jim ale nikdo k odpovědnosti nepřihlásil.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

Další zprávy