Někdo v Mexiku napadl policisty, 13 z nich postřílel. V oblasti působí mocný kartel

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
19. 3. 2021 18:04
Mexiko ve čtvrtek zažilo jeden z nejtragičtějších útoků proti svým policistům v posledních letech. Pravděpodobně ozbrojený gang přepadl konvoj nepříliš daleko od hlavního města. Na sociálních sítích se objevily fotky prostříleného auta hlídky i těla 13 zabitých policistů, ležící na silnici kolem.
Policie po útoku prohledává místo činu
Policie po útoku prohledává místo činu | Foto: Reuters

Vše se odehrálo v obci Coatepec Harinas za bílého dne, píše agentura Reuters. Oblast leží jihozápadně od metropole Mexico City a asi 64 kilometrů jižně od města Toluca.

"Je to útok proti celému mexickému státu. Odpovíme veškerou silou a pomocí zákona," reagoval ministr bezpečnosti tohoto regionu Rodrigo Martinez-Celis. Úřad generálního prokurátora uvedl, že konvoj projížděl oblastí, aby "bojoval proti zločineckým skupinám".

Ve státě México, který obíhá hlavní město a leží v centru celého Mexika, žije asi 15 milionů lidí. Organizovaný zločin i drogové kartely v něm mají poměrně velkou moc, připomíná britský server The Guardian. Dokument mexických zpravodajských služeb, který loni v září získal server Animal Politico, identifikoval jen v tomto centrálním státě 26 zločineckých organizací.

Největší jsou La Familia Michoacana a kartel Jalisco Nová generace. Bojují mezi sebou o klíčová území a často dochází k přestřelkám a násilí.

Právě oblast, kde někdo skupinu policistů postřílel, zřejmě ovládá kartel La Familia. Gang často vydírá místní a kontroluje cenu všeho zboží od tortill po stavební materiály. Po pachatelích teď pátrá mexická národní garda s pomocí armády. Zapojeny jsou do operace také vrtulníky. Kolik útočníků bylo při incidentu zraněno nebo zabito, není v tuto chvíli jasné.

Přes pět set policistů ročně

Kartelu La Familia, který je známý hlavně výrobou velkého množství metamfetaminu, velí Johnny Hurtado Olascoaga, alias El Pez (v překladu Ryba). Tento záhadný zločinec byl jedním z hlavních cílů předchozí mexické vlády. Právě on byl podle vyšetřovatelů zodpovědný za celou řadu únosů, které v roce 2014 naprosto zničily turismus v oblasti u Valle de Bravo ve státě México.

Úřady ho ale nikdy nedokázaly dopadnout. Podle některých místních novin je už dokonce mrtvý.

Útoky na policii v Mexiku nejsou výjimečné. Jen za loňský rok bylo zabito nejméně 534 policistů, uvádí protizločinecká nezisková organizace Causa en Comun. V některých částech země jsou pak gangy a kartely na místní policii přímo napojeny a vláda není schopna rostoucí násilí potlačit.

To dopadá na celou společnost. Loni bylo v zemi zavražděno více než 35 tisíc lidí a podobný počet obětí ukazují statistiky i za předchozí rok, připomíná server El País.

Prezident Andrés Manuel López Obrador ve své předvolební kampani sliboval, že se situaci pokusí uklidnit nenásilnou cestou a skončí s tzv. "válkou proti drogám", kterou vedli jeho předchůdci. Několikrát během své kampaně opakoval slogan "obejmutí, ne kulky". Zároveň zdůrazňoval, že součástí problému jsou i korupce a chudoba. Po svém zvolení ale začal prosazovat vznik národní gardy, tedy militarizované policie, která působí přímo pod velením armády.

Video: Drogový král Prcek se objevil na vzácných záběrech

Po čtyřech letech se dostaly na veřejnost záběry jednoho z nejznámějších narkobaronů Joaquína Guzmána přezdívaného El Chapo (Prcek). | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy