Někdo v Mexiku napadl policisty, 13 z nich postřílel. V oblasti působí mocný kartel

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
19. 3. 2021 18:04
Mexiko ve čtvrtek zažilo jeden z nejtragičtějších útoků proti svým policistům v posledních letech. Pravděpodobně ozbrojený gang přepadl konvoj nepříliš daleko od hlavního města. Na sociálních sítích se objevily fotky prostříleného auta hlídky i těla 13 zabitých policistů, ležící na silnici kolem.
Policie po útoku prohledává místo činu
Policie po útoku prohledává místo činu | Foto: Reuters

Vše se odehrálo v obci Coatepec Harinas za bílého dne, píše agentura Reuters. Oblast leží jihozápadně od metropole Mexico City a asi 64 kilometrů jižně od města Toluca.

"Je to útok proti celému mexickému státu. Odpovíme veškerou silou a pomocí zákona," reagoval ministr bezpečnosti tohoto regionu Rodrigo Martinez-Celis. Úřad generálního prokurátora uvedl, že konvoj projížděl oblastí, aby "bojoval proti zločineckým skupinám".

Ve státě México, který obíhá hlavní město a leží v centru celého Mexika, žije asi 15 milionů lidí. Organizovaný zločin i drogové kartely v něm mají poměrně velkou moc, připomíná britský server The Guardian. Dokument mexických zpravodajských služeb, který loni v září získal server Animal Politico, identifikoval jen v tomto centrálním státě 26 zločineckých organizací.

Největší jsou La Familia Michoacana a kartel Jalisco Nová generace. Bojují mezi sebou o klíčová území a často dochází k přestřelkám a násilí.

Právě oblast, kde někdo skupinu policistů postřílel, zřejmě ovládá kartel La Familia. Gang často vydírá místní a kontroluje cenu všeho zboží od tortill po stavební materiály. Po pachatelích teď pátrá mexická národní garda s pomocí armády. Zapojeny jsou do operace také vrtulníky. Kolik útočníků bylo při incidentu zraněno nebo zabito, není v tuto chvíli jasné.

Přes pět set policistů ročně

Kartelu La Familia, který je známý hlavně výrobou velkého množství metamfetaminu, velí Johnny Hurtado Olascoaga, alias El Pez (v překladu Ryba). Tento záhadný zločinec byl jedním z hlavních cílů předchozí mexické vlády. Právě on byl podle vyšetřovatelů zodpovědný za celou řadu únosů, které v roce 2014 naprosto zničily turismus v oblasti u Valle de Bravo ve státě México.

Úřady ho ale nikdy nedokázaly dopadnout. Podle některých místních novin je už dokonce mrtvý.

Útoky na policii v Mexiku nejsou výjimečné. Jen za loňský rok bylo zabito nejméně 534 policistů, uvádí protizločinecká nezisková organizace Causa en Comun. V některých částech země jsou pak gangy a kartely na místní policii přímo napojeny a vláda není schopna rostoucí násilí potlačit.

To dopadá na celou společnost. Loni bylo v zemi zavražděno více než 35 tisíc lidí a podobný počet obětí ukazují statistiky i za předchozí rok, připomíná server El País.

Prezident Andrés Manuel López Obrador ve své předvolební kampani sliboval, že se situaci pokusí uklidnit nenásilnou cestou a skončí s tzv. "válkou proti drogám", kterou vedli jeho předchůdci. Několikrát během své kampaně opakoval slogan "obejmutí, ne kulky". Zároveň zdůrazňoval, že součástí problému jsou i korupce a chudoba. Po svém zvolení ale začal prosazovat vznik národní gardy, tedy militarizované policie, která působí přímo pod velením armády.

Video: Drogový král Prcek se objevil na vzácných záběrech

Po čtyřech letech se dostaly na veřejnost záběry jednoho z nejznámějších narkobaronů Joaquína Guzmána přezdívaného El Chapo (Prcek). | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy