V indonéské vesnici ušlapali divocí sloni dvě ženy

Pavel Vondra
28. 1. 2009 12:00
Útoků zvířat na lidská obydlí na ostrově Sumatra kvůli deforestaci přibývá

Banda Aceh - Dvě ženy přišly o život, když pár divokých slonů zaútočil na vesnici Jok v severní části indonéského ostrova Sumatra.

Jak řekl agentuře AFP Azahari Yacob, náčelník místní správy v provincii Aceh, kde k neštěstí došlo, sloni rozšlapali chýši v poli, v níž ženy seděly.

"Jedna z žen byla na místě mrtvá, druhá zemřela při převozu do nemocnice," uvedl Yacob, podle něhož jde o první incident tohoto druhu v dané oblasti. Předtím prý na zdejší komunitu sloni nikdy neútočili.

Provinční úřad ochrany přírody vyslal na místo speciální tým včetně čtyř ochočených slonů, aby divoké chobotnatce odehnal. Vystrašení vesničané se prý do té doby odmítali na pole vrátit.

Podle agentury AFP jsou střety mezi divokou zvěří a lidmi na Sumatře na vzestupu. Vysvětlení lze zřejmě najít ve skutečnosti, že těžba dřeva na ostrově - ať už legální či nezákonná - vede k rychlému úbytku zdejšího tropického lesního porostu. 

Provincie Aceh na severní výspě ostrova Sumatra patřila k nejhůře postiženým oblastem při úderu tsunami v jihovýchodní Asii v prosinci 2004
Provincie Aceh na severní výspě ostrova Sumatra patřila k nejhůře postiženým oblastem při úderu tsunami v jihovýchodní Asii v prosinci 2004 | Foto: Reuters

S tím souvisí i klesající počet sumaterských slonů (Elephas maximus sumatrensis), jejichž počet ve volné přírodě se podle údajů Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pohybuje v rozmezí 2,5 až 3,5 tisíce kusů.

Indonéská vláda už ale problém postupující deforestace začala řešit. Podle indonéského ministra lesnictví MS Kabana bude letos spuštěn program, v jehož rámci má být obnoven lesní porost na celkem pěti milionech hektarů v nejohroženějších oblastech. Mezi nimi je i sever Sumatry.

Program poběží do roku 2014 a vláda plánuje obyvatele ohrožených oblastí na reforestaci finančně zainteresovat. "Lidé na program reagují pozitivně," řekl ministr agentuře Antara.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy