V indonéské vesnici ušlapali divocí sloni dvě ženy

Pavel Vondra
28. 1. 2009 12:00
Útoků zvířat na lidská obydlí na ostrově Sumatra kvůli deforestaci přibývá

Banda Aceh - Dvě ženy přišly o život, když pár divokých slonů zaútočil na vesnici Jok v severní části indonéského ostrova Sumatra.

Jak řekl agentuře AFP Azahari Yacob, náčelník místní správy v provincii Aceh, kde k neštěstí došlo, sloni rozšlapali chýši v poli, v níž ženy seděly.

"Jedna z žen byla na místě mrtvá, druhá zemřela při převozu do nemocnice," uvedl Yacob, podle něhož jde o první incident tohoto druhu v dané oblasti. Předtím prý na zdejší komunitu sloni nikdy neútočili.

Provinční úřad ochrany přírody vyslal na místo speciální tým včetně čtyř ochočených slonů, aby divoké chobotnatce odehnal. Vystrašení vesničané se prý do té doby odmítali na pole vrátit.

Podle agentury AFP jsou střety mezi divokou zvěří a lidmi na Sumatře na vzestupu. Vysvětlení lze zřejmě najít ve skutečnosti, že těžba dřeva na ostrově - ať už legální či nezákonná - vede k rychlému úbytku zdejšího tropického lesního porostu. 

Provincie Aceh na severní výspě ostrova Sumatra patřila k nejhůře postiženým oblastem při úderu tsunami v jihovýchodní Asii v prosinci 2004
Provincie Aceh na severní výspě ostrova Sumatra patřila k nejhůře postiženým oblastem při úderu tsunami v jihovýchodní Asii v prosinci 2004 | Foto: Reuters

S tím souvisí i klesající počet sumaterských slonů (Elephas maximus sumatrensis), jejichž počet ve volné přírodě se podle údajů Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pohybuje v rozmezí 2,5 až 3,5 tisíce kusů.

Indonéská vláda už ale problém postupující deforestace začala řešit. Podle indonéského ministra lesnictví MS Kabana bude letos spuštěn program, v jehož rámci má být obnoven lesní porost na celkem pěti milionech hektarů v nejohroženějších oblastech. Mezi nimi je i sever Sumatry.

Program poběží do roku 2014 a vláda plánuje obyvatele ohrožených oblastí na reforestaci finančně zainteresovat. "Lidé na program reagují pozitivně," řekl ministr agentuře Antara.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 43 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy