V indonéské vesnici ušlapali divocí sloni dvě ženy

Pavel Vondra
28. 1. 2009 12:00
Útoků zvířat na lidská obydlí na ostrově Sumatra kvůli deforestaci přibývá

Banda Aceh - Dvě ženy přišly o život, když pár divokých slonů zaútočil na vesnici Jok v severní části indonéského ostrova Sumatra.

Jak řekl agentuře AFP Azahari Yacob, náčelník místní správy v provincii Aceh, kde k neštěstí došlo, sloni rozšlapali chýši v poli, v níž ženy seděly.

"Jedna z žen byla na místě mrtvá, druhá zemřela při převozu do nemocnice," uvedl Yacob, podle něhož jde o první incident tohoto druhu v dané oblasti. Předtím prý na zdejší komunitu sloni nikdy neútočili.

Provinční úřad ochrany přírody vyslal na místo speciální tým včetně čtyř ochočených slonů, aby divoké chobotnatce odehnal. Vystrašení vesničané se prý do té doby odmítali na pole vrátit.

Podle agentury AFP jsou střety mezi divokou zvěří a lidmi na Sumatře na vzestupu. Vysvětlení lze zřejmě najít ve skutečnosti, že těžba dřeva na ostrově - ať už legální či nezákonná - vede k rychlému úbytku zdejšího tropického lesního porostu. 

Provincie Aceh na severní výspě ostrova Sumatra patřila k nejhůře postiženým oblastem při úderu tsunami v jihovýchodní Asii v prosinci 2004
Provincie Aceh na severní výspě ostrova Sumatra patřila k nejhůře postiženým oblastem při úderu tsunami v jihovýchodní Asii v prosinci 2004 | Foto: Reuters

S tím souvisí i klesající počet sumaterských slonů (Elephas maximus sumatrensis), jejichž počet ve volné přírodě se podle údajů Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pohybuje v rozmezí 2,5 až 3,5 tisíce kusů.

Indonéská vláda už ale problém postupující deforestace začala řešit. Podle indonéského ministra lesnictví MS Kabana bude letos spuštěn program, v jehož rámci má být obnoven lesní porost na celkem pěti milionech hektarů v nejohroženějších oblastech. Mezi nimi je i sever Sumatry.

Program poběží do roku 2014 a vláda plánuje obyvatele ohrožených oblastí na reforestaci finančně zainteresovat. "Lidé na program reagují pozitivně," řekl ministr agentuře Antara.

 

Právě se děje

Další zprávy