V Haagu se řeší územní spor Singapuru a Malajsie

lem
6. 11. 2007 16:03
Komu patří malý ostrov v Singapurském průlivu?

Haag - Singapur, nebo Malajsie? Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhoduje o tom, komu patří ostrov Batu Putih/Pedra Branca v Singapurském průlivu.

Po osmadvaceti letech se oba státy dohodly, že konečný verdikt ve sporu o malý ostrov ležící ve vodách omývajících břehy obou těchto sousedů v jihovýchodní Asii má padnout právě v nizozemském hlavním městě.

Rozhodne Mezinárodní soudní dvůr

Nárok na ostrov jako první vznesla v roce 1979 Malajsie. Singapur však spravoval maják na ostrově již od koloniálních dob. 

Před Mezinárodní soudní dvůr se celý spor dostal teprve v únoru 2003. Od března následujícího roku do listopadu 2005 proběhla tři kola soudních přelíčení, ale teprve nyní se má v Haagu rozhodnout.

Od úterý do pátku má poslední možnost obhájit svůj nárok na ostrov Singapur. Příští týden přijde řada na Malajsii. Konečné rozhodnutí, které jsou obě země odhodlány přijmout bez dalších připomínek, by mělo padnout během tří týdnů.

Malajsijská státní tisková agentura Bernama však nevidí průběh tak hladce. Podle ní se dá konečný verdikt očekávat až v polovině příštího roku.

"Půjde o nejdůležitější rozhodnutí od vyhrané arbitráže o ostrovy Ligitan a Sipadan v roce 2002 (nárokovaly si je Filipíny i Thajsko)," cituje agentura slova generálního prokutrátora Abdula Ganiho.

Spory se vedou i jinde

Ostrovní spory nejsou na Dálném východě ničím výjimečným.

Japonsko se pře s Čínou, Koreou i Ruskem.
Japonsko se pře s Čínou, Koreou i Ruskem. | Foto: Martina Běhounková

Malajsie se spolu s Čínou, Filipínami, Vietnamem a Tchaj-wanem pře také o Spratlyovy ostrovy.

Jižní Korea a Japonsko si činí nárok na souostroví Tokdo/Takešima, které leží mezi Korejským poloostrovem a japonskými ostrovy. Důvodem jsou významná loviště ryb.

O osm ostrůvků ve Východočínském moři s názvem Senkaku/Tiao-jü-tchaj vedou spor Japonsko, Čína a Tchaj-wan. Jsou po hospodářské stránce významnější než Tokdo/Takešima, protože je pravděpodobné, že ukrývají významná naleziště ropy a plynu.

Japonsku a Rusku zase přes šedesát let starý spor o čtyři tichomořské ostrovy brání v podepsání mírové smlouvy, která by mezi nimi ukončila trvající válečný stav. Rusko nazývá ostrovní pás Jižními Kurilami, Japonsko Severním územím.

A příkladů by se v Asii našlo ještě více. Tip: Čína chce zpět část Indie. Ta vzdoruje

 

Právě se děje

před 17 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy