V estonském Tallinnu hledali medvěda. Zvíře ale zmizelo

ČTK ČTK
22. 4. 2012 16:27
Medvěd podle policistů zřejmě Tallinn opustil. Pátrali po něm tři hodiny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tallinn - V ulicích estonské metropole Tallin v neděli bloumal medvěd.

Úřady vyzvaly obyvatele tallinnské čtvrtí Pirita, aby byli opatrní, neboť v ulicích se objevil medvěd. Po zvířeti pátraly téměř tři hodiny ozbrojené hlídky spolu s veterináři a myslivci, nalézt ho se jim ale nepodařilo.

"Dnes ráno jsme dostali několik upozornění od občanů, kteří ve čtvrti Pirita zpozorovali medvěda. Protože zvíře může zaútočit na člověka, záchranáři vyzývají obyvatele, aby byli obezřetní a aby se v případě nezbytnosti ukryli v budovách," citovala bez dalších podrobností regionální tisková agentura BNS mluvčího úřadů.

Podle očitých svědků bylo zvíře zmatené a vyděšené. Oddíly místní policie celou čtvrť obklíčily, později je posílili veterináři a myslivci s puškami. Strážci pořádku uklidnili obyvatelstvo, že cílem není medvěda zabít, ale jen uspat a dopravit do útulku.

Pátrání ovšem výsledek nepřineslo a po necelých třech hodinách bylo přerušeno. Medvěd, údajně asi dvouletý nedospělý jedinec o váze kolem metráku, podle policistů zřejmě Tallinn opustil. Obyvatelstvo by ale prý mělo zůstat ostražité, protože nelze vyloučit, že se zvíře do estonské metropole vrátí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy