V Edinburghu demonstrovaly desetitisíce lidí za nezávislost Skotska

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2018 23:32
Britský deník The Guardian označil demonstraci za největší manifestaci za nezávislost Skotska v jeho historii.
Demonstrace za nezávislost Skotska v Edinburghu
Demonstrace za nezávislost Skotska v Edinburghu | Foto: Reuters

Edinburgh - Několik desítek tisíc příznivců nezávislosti Skotska dnes demonstrovalo v centru Edinburghu za nové referendum o odtržení tohoto regionu od Británie. Podle organizátorů demonstrace dorazilo 100 000 účastníků, policie ale zatím počet lidí neuvedla. Britský deník The Guardian nicméně už označil demonstraci za největší manifestaci za nezávislost Skotska v jeho historii.

Účastníci pochodu prošli centrem Edinburghu, mávali při tom modrobílými skotskými vlajkami a volali hesla jako "Chceme nezávislosti, chceme ji teď!" nebo "Nepatříme k Londýnu". Pochod došel do parku v centru města, který leží poblíž skotského parlamentu a kde měli projevy členové Skotské národní strany (SNP), včetně jejího místopředsedy Keitha Browna.

Demonstrace se konala jen několik hodin před zahájením třídenní výroční konference SNP, která začíná v neděli v Glasgowě.

Demonstrace za nezávislost Skotska se konají každý rok a od referenda o nezávislosti ze září 2014, v němž se 55 procent Skotů vyslovilo pro setrvání ve svazku s Británií, se jich účastní stále více lidí.

Předsedkyně SNP a skotská premiérka Nicola Sturgeonová usilovala o vypsání nového lidového hlasování o nezávislosti poté, co Britové v roce 2016 v referendu těsnou většinou rozhodli vystoupit z Evropské unie. Ve Skotsku totiž hlasovalo v tomto plebiscitu 62 procent Skotů pro setrvání Británie v EU. Po neúspěchu SNP v loňských parlamentních volbách ale Sturgeonová od snahy o nové referendum o nezávislosti Skotska prozatím upustila.

 

Právě se děje

Další zprávy