V Číně se upálil mnich kvůli čínské správě v Tibetu

ČTK ČTK
17. 3. 2013 7:29
Je to už 108. Tibeťan, který se na protest od roku 2009 upálil
Tibetští mniši
Tibetští mniši | Foto: Reuters

Peking - Uvnitř kláštera v západní Číně se v sobotu upálil tibetský mnich. Osmadvacetiletý mnich byl už sto osmým Tibeťanem, který se od roku 2009 zapálil na protest proti čínské vládě v Tibetu.

Mnich byl s popáleninami převezen do nemocnice, kde zemřel. Oznámila to v neděli agentura AP.

Rozhlasová stanice Radio Free Asia upřesnila, že mnich se zapálil ve své cele kláštera Kirti v okrsku Aba. S tibetskou buddhistickou modlitební vlajkou vyběhl branou kláštera, než se zhroutil. 

Oficiální čínské zdroje případ nijak nekomentovaly.

Tibeťané se tímto způsobem snaží upozornit na situaci v Tibetu, kde podle nich Peking utlačuje místní obyvatele, jazyk i kulturu. Sebeupalování pokračuje navzdory zesíleným zásahům čínských úřadů v převážně tibetských oblastech, které se snaží podobným protestům zabránit.

Úřady mnoho Tibeťanů obviňují, že ostatní k sebeupalování navádějí. To Peking nyní posuzuje jako trestný čin. Terčem kritiky se před časem stal i klášter Kirti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy