V Číně objeveny dávné pyramidy

rst, ČTK
24. 6. 2006 18:09
Peking - Skupinu sedmi pyramid s hrobkami, jejichž stáří je kolem 3000 let, našli čínští archeologové v severovýchodní provincii Ťi-lin.

Pyramidový komplex leží u města Ťiao-che v horské oblasti. Badatelé na něj přišli poté, co jednu z hrobek odhalila eroze půdy vymleté vodou. Podle agentury Nová Čína hrobky zabírají plochu dlouhou jeden kilometr a půl kilometru širokou.

Většina objektů je natolik poškozená, že si nelze představit ani jejich původní vzhled ani výšku. Přesto jsou archeologové přesvědčeni, že ten největší - poněkud zachovalejší než zbývajících šest menších - byla třístupňová pyramida 50 metrů dlouhá a 30 široká.

Nejvyšší platforma pyramidy, má oválný tvar a v jejím nitru se nachází kamenný sarkofág zakrytý žulovou deskou. Uvnitř jsou pravděpodobně pozůstatky vládce místního kmene, který oblast obýval před 3000 lety. Jde o kulturu Si-tchuan-šan z vrcholu doby bronzové v tomto regionu.

V blízkosti pyramidy byly nalezeny také lovecké i domácí nástroje, například nože a kamenné sekery, bronzové i hliněné nádoby.

Používání pyramid jako pohřebních staveb ve staré Číně nebylo přílišnou zvláštností. Dokonce i první císař Čchin Š'-chuang (známý vybudováním terakotové armády) odpočívá uvnitř podobné stavby.

Před několika týdny varoval čínský tisk, že v autonomní oblasti Ning-sia na severozápadě země hrozí zřícení komplexu několika pohřebních pyramid. Vinu na jejich erozi nesou větry, které na ně působí už staletí.

Stavby jsou 15 metrů vysoké a pocházejí z období vlády dynastie Západní Sia (1032-1227). Většina z nich vykazuje trhliny široké metr a dva hluboké, což může způsobit jejich zřícení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy