Útok v centru Moskvy. Mezi lidi na zastávce kdosi hodil protipěchotní granát

ČTK ČTK
8. 12. 2015 20:00
Na autobusové zastávce v centru Moskvy někdo zaútočil na postávající lidi protipěchotním granátem. Exploze zranila pět osob. Ruská policie zatím nevyšetřuje incident jako teroristický čin. V Moskvě panují obavy, že řada z ruských bojovníků v řadách IS má v plánu přesunout se postupně zpět do Ruska a organizovat sebevražedné útoky proti civilním objektům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Na autobusové zastávce v centru Moskvy kdosi hodil mezi lidi protipěchotní granát, jehož exploze zranila pět osob. Policie tvrdí, že zatím nemá důvod incident, který se odehrál o pondělní noci, považovat za teroristický útok a případ vyšetřuje jako výtržnost. Policisté v okolí výbuchu načas zastavili dopravu a kvůli kriminalistickým úkonům vyklidili ulici, pachatel ale zůstal zatím neznámý. Tři osoby, z toho dvě ženy, byly hospitalizovány.

Pouliční kamery podle ruských médií zachytily muže středního věku, který z projíždějícího automobilu vhodil granát do davu čekajících. Později se objevila verze, že granát mohla hodit utíkající postava, zachycená rovněž kamerami, případně mohl být hozen ze střechy budovy.

"Znělo to jako prasknutí pneumatiky trolejbusu," vylíčil jeden z očitých svědků listu Moskovskij komsomolec. Jeden ze raněných vzápětí hledal pomoc v blízké prodejně potravin. "Ten chlapík byl celý zakrvácený a byl zjevně v šoku. Viděli jsme, jak mu z nohy crčí krev. Vytáhl z džín opasek a utáhl jej kousek nad ranou," uvedla prodavačka. Když se ale raněný dozvěděl, že mu přivolali sanitku, tak se prý rychle vzdálil s vysvětlením, že nemá povolení k pobytu.

Po listopadových akcích teroristů v Paříži a sestřelení ruského dopravního letadla v Egyptě ruská policie ve velkých městech posílila bezpečnost. Podle ruských médiích se do bojů v Sýrii a Iráku na straně Islámského státu zapojily stovky ruských občanů, především náboženských radikálů ze severního Kavkazu.

V řadách IS bojuje 2400 lidí z Ruska

Newyorský ústav Soufan Group, který poskytuje bezpečnostní informace vládám a nadnárodním organizacím, odhadl, že v řadách IS bojuje 27 000 až 31 000 lidí z 86 zemí, z toho asi 2400 z Ruska.

V Moskvě panují obavy, že řada z těchto bojovníků má v plánu přesunout se postupně zpět do Ruska a organizovat sebevražedné útoky proti civilním objektům. Likvidovat skupiny severokavkazských radikálů je podle tvrzení Kremlu i jedním z hlavních důvodů náletů ruského letectva, které od konce září bombarduje cíle v Sýrii.

List Moskovskij komsomolec připomněl, že obdobné výbuchy u zastávek moskevské městské dopravy se odehrály i v březnu 2011 a v srpnu 2004 - tehdy o deset dnů později následoval sebevražedný atentát v moskevském metru. Každopádně se nyní zastávky vyrábějí z odolnějšího, netříštivého skla. Exploze byla tentokráte poměrně malá, a tak výbuch zničil jen jedno ze tří skel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy