V čele Itálie chceme Montiho, ne Berlusconiho, říká EU

Radim Klekner Radim Klekner
14. 12. 2012 7:10
Pro Evropu je prvořadé pokračování fiskální konsolidace třetí největší ekonomiky eurozóny
Berlusconiho návrat do čela italské vlády není příliš pravděpodobný.
Berlusconiho návrat do čela italské vlády není příliš pravděpodobný. | Foto: Reuters

Brusel - Pro Evropskou unii je mimořádně důležité, aby v čele italské vlády stál po únorových předčasných volbách politik, který bude pokračovat v konsolidaci státních financí třetí nejsilnější ekonomiky eurozóny. A takovým je pro drtivou většinu představitelů EU stávající premiér Mario Monti, a nikoliv jeho předchůdce Silvio Berlusconi.

Během jednání Evropské lidové strany (EPP) předcházejícího vrcholnému summitu Unie v Bruselu to někdejšímu vůdci italského Lidu svobod (Pdl), který před několika dny oznámil, že se bude znovu ucházet o post předsedy vlády, dali najevo jak šéf EPP Hans Martens, tak německá křesťanskodemokratická kancléřka Angela Merkelová.

"Vyjádřili jsme mohutnou podporu politice uskutečňované Montim, která je důležitá nejenom pro Itálii, ale také pro eurozónu jako celek," citoval sever eu-observer Martense.

Berlusconi, který v uplynulých dnech několikrát ostře napadl Montiho politický kurs s tím, že jen "plní příkazy Bruselu a Berlína" a Itálii škodí, ve středu provedl nečekaný obrat o sto osmdesát stupňů a premiérovi nabídl, ať se stane volebním lídrem pravého středu, tedy PdL.

Vedlo jej k tomu zjištění, že jeho tradiční spojenec, protievropská Liga severu, s Lidem svobod odmítá uzavřít předvolební spojenectví, pokud bude Berlusconi usilovat o návrat na výsluní. Bez Ligy severu by PdL nedosáhlo na parlamentní většinu.

Monti se k jeho nabídce postavil velmi chladně, na druhou stranu ale nevyloučil, že by ve vládě vzešlé z voleb mohl hrát významnou roli.

Berlusconiho podpořil jen Orbán

Favoritem volebního klání v Itálii je levicová Demokratická strana. Její vůdce Pierluigi Bersani hodlá ve funkci premiéra pokračovat v politice Montiho vlády, jen chce zmírnit dopady, které mají úsporná opatření kabinetu na nízkopříjmové vrstvy.

Monti se zasloužil o to, že deficit rozpočtu italské vlády spadl pod tři procenta HDP.
Monti se zasloužil o to, že deficit rozpočtu italské vlády spadl pod tři procenta HDP. | Foto: Reuters

Berlusconi po jednání EPP tvrdil, že vedení Evropské lidové strany se obává nástupu levice v případě, že Monti nepřijme jeho nabídku, mezi evropskými konzervativci nalezl ale podporu jen u maďarského premiéra Viktora Orbána, který je Unií pro autoritativní způsob vládnutí sám tvrdě kritizován.

Martens se přiznal, že ani Montimu, ani Berlusconimu neprozradil, že druhý z politiků bude na zasedání EPP přítomen, aby tak zaručil, že se oba na jednání dostaví.

Summit EU pokračuje v pátek a hlavním bodem jeho agendy je bankovní dozor ECB schválený ministry financí ve středu a diskuse o unijním rozpočtu.   

Český premiér Petr Nečas ve čtvrtek oznámil, že ČR k bankovnímu dohledu nepřistoupí, nebude ale projekt vetovat, jak před summitem naznačoval. Unie totiž splnila požadavek Prahy, aby Česká národní banka mohla zablokovat možnost přeměny dceřiných bank v ČR vlastněných zahraničními společnostmi na pouhé pobočky. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy