V Británii otevřeli největší větrný park na světě

Radim Klekner Radim Klekner
23. 9. 2010 16:55
Británie zatím kryje pouze šest procent spotřeby elektřiny pomocí obnovitelných zdrojů.
Větrná energie je na vzestupu všude ve světě, na snímku Loland, Norsko.
Větrná energie je na vzestupu všude ve světě, na snímku Loland, Norsko. | Foto: BASS

Ramsgate, Kent - Konzervativně-liberální vláda premiéra Davida Camerona dostála svému předsevzetí navýšit podíl, který na výrobě elektřiny mají v Británii obnovitelné zdroje energie.

Před pobřežím poloostrova Thanet v hrabství Kent na jihovýchodě země ve čtvrtek ministr energetiky Chris Huhne otevřel nový větrný park o instalovaném výkonu 300 megawattů. Celkem stovka větrných turbín by měla za příhodných povětrnostních podmínek vyrábět takové množství proudu, které by vystačilo pro zásobování 240 tisíc domácností.

To je sice jen asi desetina toho, co vyrobí velká jaderná elektrárna, odborníci z branže jsou ale přesto nadšeni.

"Máme velkou šanci podržet si pozici celosvětového lídra ve využívání větrné energie," citovala Huhneho stanice BBC. "Jsme ostrovní národ a já jsem přesvědčen o tom, že bychom měli sílu větru, vln a přílivu využívat na maximum."

Dvacet procent v roce 2020

Projekt za 780 milionů liber (22 miliard korun), jehož dodavatelem je švédský energetický koncern Vattenfall, se rozkládá na ploše 35 kilometrů čtverečních. Stavba byla zahájena přede dvěma roky a definitivně dokončena bude v roce 2014, kdy zde už bude instalováno celkem 341 turbín.

Výroba elektřiny ve větrnících na pevnině je o něco levnější než u těch budovaných v moři, náklady jsou ale stále astronomické
Výroba elektřiny ve větrnících na pevnině je o něco levnější než u těch budovaných v moři, náklady jsou ale stále astronomické | Foto: Reuters

Větrníky ční do výše 115 metrů nad mořskou hladinou, park je od pobřeží vzdálen dvanáct kilometrů a za dobrého počasí je viditelný i ze břehu.

Předchozí labouristická vláda se zavázala, že Británie navýší podíl obnovitelných zdrojů do roku 2020 na dvacet procent. Zatím s jejich pomocí ale země produkuje pouze šest procent celkového množství vyrobené elektřiny. V Německu je to kupříkladu 18 procent.

V ústí řeky Severn chtějí Britové postavit největší přílivovou elektrárnu na světě o výkonu 8,6 gigawattů, projekt ale naráží na odpor ochránců životního prostředí. Počítá se při něm se stavbou šestnáct kilometrů dlouhé hráze se zabudovanými turbínami, které by při přílivu a odlivu byly poháněny proudící masou mořské vody.

V roce 2000 Británie otevřela u skotského ostrova Islay tehdy první elektrárnu na světě využívající energii mořských vln, schopnou zásobovat elektřinou čtyři stovky domácností. Turbíny nesené plováky jsou v tomto případě poháněny písty ovládanými stoupající a klesající mořskou hladinou přesně v rytmu přicházejících vln.

Tři a půl milionu eur za 1 megawatt

Celkový instalovaný výkon tří tisíc větrných turbín v zemi činí pět gigawattů. Vzhledem k tomu, že povětrnostní podmínky nejsou vždy ideální, činí ten skutečný jen přibližně 1340 megawattů.

To je přesto více, než se z větru vyrobí v celém světě dohromady.

Nový park u Thanetu navýší po svém dokončení celkové množství elektrické energie vyráběné v Británii z větru přibližně o jednu čtvrtinu.

Výstavba větrníků je stále velmi nákladná a na instalaci jednoho megawattu výkonu turbíny postavené u pobřeží je zapotřebí investice ve výši 3,5 milionů eur (86 milionů korun). To je přibližně šestkrát více než u klasické elektrárny na zemní plyn a o padesát procent více než u moderních jaderných bloků.

Vzhledem k tomu, že těžba ropy z ložisek v Severním moři rychle klesá, nezbývá ale Británii nic jiného, než sáhnout po obnovitelných zdrojích energie.

 

Právě se děje

Další zprávy