V Americe začíná proces s drogovým bossem Guzmánem alias El Chapem, hrozí mu doživotí

ČTK ČTK
5. 11. 2018 21:42
Výběrem poroty dnes v New Yorku začal za přísných bezpečnostních podmínek proces s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem, přezdívaným kvůli nevysokému vzrůstu El Chapo (Prcek).
Vojáci odvádějí Joaquína Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek).
Vojáci odvádějí Joaquína Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek). | Foto: Reuters

Výběr 12 porotců a šesti náhradníků potrvá několik dní, samotné soudní řízení úvodními projevy začne 13. listopadu. Očekává se, že proces potrvá asi čtyři měsíce. Guzmánovi, který je obžalován mimo jiné z trestných činů vraždy, únosu, pašování drog či praní špinavých peněz, hrozí doživotí.

Na výběru porotců se podílejí soudce Brian Cogan, prokuratura a obhajoba. Vzhledem k bezpečnostním opatřením jsou kandidáti na soudce označeni pořadovými čísly. O anonymitu porotců se starají americké bezpečnostní složky, které je budou na soudní slyšení eskortovat a následně odvážet domů.

Guzmán ve Spojených státech, kam byl vydán z Mexika, je podle prokuratury zodpovědný za existenci rozsáhlé kriminální sítě, která mezi roky 1989 a 2014 přepravila a distribuovala na 200 tun drog z Kolumbie do USA a Kanady.

V Mexiku, kde vedl obávaný drogový kartel Sinaloa, byl Guzmán odsouzen již v 90. letech ke dvaceti rokům vězení za vraždu a obchod s drogami. V lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce, která vozí prádlo. Na útěku byl 13 let, než byl v únoru 2014 dopaden. V červenci 2015 se mu ale podařilo utéci z káznice znovu, využil k tomu 1,5 kilometru dlouhý tunel. Dopaden byl v lednu 2016 ve svém rodném státě Sinaloa.

VIDEO: Podívejte se na záběry ze zadržení drogového bosse Guzmána

Video záběry ze zadržení drogového bosse Guzmána, přezdívaného El Chapo (prcek). | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy