V Americe začíná proces s drogovým bossem Guzmánem alias El Chapem, hrozí mu doživotí

ČTK ČTK
5. 11. 2018 21:42
Výběrem poroty dnes v New Yorku začal za přísných bezpečnostních podmínek proces s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem, přezdívaným kvůli nevysokému vzrůstu El Chapo (Prcek).
Vojáci odvádějí Joaquína Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek).
Vojáci odvádějí Joaquína Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek). | Foto: Reuters

Výběr 12 porotců a šesti náhradníků potrvá několik dní, samotné soudní řízení úvodními projevy začne 13. listopadu. Očekává se, že proces potrvá asi čtyři měsíce. Guzmánovi, který je obžalován mimo jiné z trestných činů vraždy, únosu, pašování drog či praní špinavých peněz, hrozí doživotí.

Na výběru porotců se podílejí soudce Brian Cogan, prokuratura a obhajoba. Vzhledem k bezpečnostním opatřením jsou kandidáti na soudce označeni pořadovými čísly. O anonymitu porotců se starají americké bezpečnostní složky, které je budou na soudní slyšení eskortovat a následně odvážet domů.

Guzmán ve Spojených státech, kam byl vydán z Mexika, je podle prokuratury zodpovědný za existenci rozsáhlé kriminální sítě, která mezi roky 1989 a 2014 přepravila a distribuovala na 200 tun drog z Kolumbie do USA a Kanady.

V Mexiku, kde vedl obávaný drogový kartel Sinaloa, byl Guzmán odsouzen již v 90. letech ke dvaceti rokům vězení za vraždu a obchod s drogami. V lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce, která vozí prádlo. Na útěku byl 13 let, než byl v únoru 2014 dopaden. V červenci 2015 se mu ale podařilo utéci z káznice znovu, využil k tomu 1,5 kilometru dlouhý tunel. Dopaden byl v lednu 2016 ve svém rodném státě Sinaloa.

VIDEO: Podívejte se na záběry ze zadržení drogového bosse Guzmána

Video záběry ze zadržení drogového bosse Guzmána, přezdívaného El Chapo (prcek). | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy