V africké Gambii zabavili kokain za miliardu dolarů

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 6. 2010 17:44
Gambijští a Britští policisté zabavili neuvěčitelných 2,34 tuny velmi čisté drogy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Banjul/Londýn - Bezpečnostní složky zabavily v západoafrické Gambii přibližně 2,3 tuny kokainu určeného pro evropský trh.

Na ulici by se cena takovéhoto množství oblíbené drogy vyšplhala až na jednu miliardu dolarů (zhruba 21,7 miliardy korun). Vzhledem k tomu, že se kokain před prodejem několikrát ředí, by byla skutečná cena na trhu ještě výrazně vyšší.

To, že zabavený kokain směřoval do Evropy, je podle policistů jisté, nicméně konkrétní zemi, na jejíž černý trh měla droga putovat, se zatím identifikovat nepodařilo.

Spolu s dvoutunovou zásilkou narkotika se gambijským úřadům podařilo zadržet deset členů gangu, blíže neupřesněný finanční obnos a střelné zbraně. Po první zatčeních si gambijská policie pozvala na pomoc britské experty z jednotky odpovídající našemu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Britský jednotka pomohla odhalit vysoce koncentrovaný kokain za falešnou zdí skladu v podzemním bunkru vzdáleném asi hodinu cesty od hlavního města Gambie - Banjulu.

Oblíbená přestupní stanice 

Západní Afrika se v poslední době stává hlavním překladištěm pro zásilky kokainu vyrobeného v Jižní Americe. Chudoba, vysoká míra korupce a nízká vymahatelnost práva narkomafiím transfery přes Afriku velice usnadňují.

Foto: Aktuálně.cz

Informaci o povedeném zásahu britské BBC potvrdil nejmenovaný policista, který se na vyšetřování podílel. "Jsme nadšeni, povedlo se odhalit celou skupinu."

Zabavení velké zásilky kokainu může mít, upozorňuje agentura AFP, souvislost s tím, že gambijský prezident Jajhá Džammí  vyhlásil nulovou toleranci obchodu z drogami. „Prosazuji nulovou toleranci kriminálníků a dvojnásobně nulovou toleranci drogám," řekl Džammí v březnovém rozhovoru pro státní rádio.

Gambie je chudý zemědělský stát v západní Africe. Svou rozlohou je nejmenší zemí černého kontinentu. Jediným sousedem Gambie je Senegal, který ji obklopuje ze všech stran.

 

Právě se děje

Další zprávy