V africké Gambii zabavili kokain za miliardu dolarů

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 6. 2010 17:44
Gambijští a Britští policisté zabavili neuvěčitelných 2,34 tuny velmi čisté drogy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Banjul/Londýn - Bezpečnostní složky zabavily v západoafrické Gambii přibližně 2,3 tuny kokainu určeného pro evropský trh.

Na ulici by se cena takovéhoto množství oblíbené drogy vyšplhala až na jednu miliardu dolarů (zhruba 21,7 miliardy korun). Vzhledem k tomu, že se kokain před prodejem několikrát ředí, by byla skutečná cena na trhu ještě výrazně vyšší.

To, že zabavený kokain směřoval do Evropy, je podle policistů jisté, nicméně konkrétní zemi, na jejíž černý trh měla droga putovat, se zatím identifikovat nepodařilo.

Spolu s dvoutunovou zásilkou narkotika se gambijským úřadům podařilo zadržet deset členů gangu, blíže neupřesněný finanční obnos a střelné zbraně. Po první zatčeních si gambijská policie pozvala na pomoc britské experty z jednotky odpovídající našemu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Britský jednotka pomohla odhalit vysoce koncentrovaný kokain za falešnou zdí skladu v podzemním bunkru vzdáleném asi hodinu cesty od hlavního města Gambie - Banjulu.

Oblíbená přestupní stanice 

Západní Afrika se v poslední době stává hlavním překladištěm pro zásilky kokainu vyrobeného v Jižní Americe. Chudoba, vysoká míra korupce a nízká vymahatelnost práva narkomafiím transfery přes Afriku velice usnadňují.

Foto: Aktuálně.cz

Informaci o povedeném zásahu britské BBC potvrdil nejmenovaný policista, který se na vyšetřování podílel. "Jsme nadšeni, povedlo se odhalit celou skupinu."

Zabavení velké zásilky kokainu může mít, upozorňuje agentura AFP, souvislost s tím, že gambijský prezident Jajhá Džammí  vyhlásil nulovou toleranci obchodu z drogami. „Prosazuji nulovou toleranci kriminálníků a dvojnásobně nulovou toleranci drogám," řekl Džammí v březnovém rozhovoru pro státní rádio.

Gambie je chudý zemědělský stát v západní Africe. Svou rozlohou je nejmenší zemí černého kontinentu. Jediným sousedem Gambie je Senegal, který ji obklopuje ze všech stran.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy