Usáma bin Ládin 11.září nezavinil, rozhodl soud v TV

Pavel Vondra
10. 4. 2009 8:40
"Ďáblův advokát" přesvědčil porotu ve studiu, aby nevěřila západní propagandě

Amsterdam - Usáma bin Ládin byl zproštěn obvinění z naplánování teroristických útoků 11.září 2001. Právní bitva ale nebyla svedena u řádného soudu, nýbrž v pořadu Advocaat van de Duivel (Ďáblův advokát) na druhém kanálu nizozemské veřejnoprávní televize.

Právě tam ve středu večer porota složená ze dvou mužů, tří žen a diváků ve studiu dospěla k závěru, že o podílu vůdce Al-Káidy na zničení Světového obchodního centra v New Yorku neexistuje dostatek důkazů.

„K Nizozemsku, kde vymysleli například reality show Big Brother, neotřelé televizní pořady nových formátů neodmyslitelně patří. Dokonce i na zdejší poměry je ale Ďáblův advokát z producentské dílny AVRO poněkud silná káva," konstatuje zpravodaj časopisu Hollywood Reporter, který mapuje filmovou a televizní produkci, Scott Roxborough.

V pořadu účinkuje v Nizozemsku dobře známý advokát Gerard Spong, jehož rolí je obhajovat notoricky známé světové zločince, respektive lidi, kteří jsou z těžkých zločinů obviňováni.

"Západní propaganda"

V zatím posledním díle se Spongovi podařilo porotu přesvědčit, že spojení mezi Usámou bin Ládinem a útoky z 11.září je dílem „západní propagandy".

Podle členů poroty je neprůkazné i to, že Bin Ládin stojí v čele Al-Káidy. O tom, že je „teroristou, který zneužívá islám", ale porotci nepochybují.

Televizní pořad Advocaat van de Duivel (Ďáblův advokát)
Televizní pořad Advocaat van de Duivel (Ďáblův advokát) | Foto: AVRO

Podle zpravodaje časopisu Hollywood Reporter se dá očekávat, že dotyčná televizní show znovu přilije olej do ohně v debatě, která se v Nizozemsku vede kolem islámu a zdejší muslimské menšiny.

Poté, co v listopadu 2004 mladý radikální islamista marockého původu zavraždil filmového režiséra Thea van Gogha, který krátce předtím natočil film Submission o podřízeném postavení žen vůči mužům v muslimských společnostech, protiislámské a protipřistěhovalecké nálady v zemi výrazně posílily.

Gerard Spong se sám postavil do centra těchto debat, když podpořil návrh na trestní stíhání pravicového politika Geerta Wilderse, který se podle přesvědčení prokuratury dopustil hanobení náboženského přesvědčení muslimů, když ve svém filmu Fitna přirovnal Korán k Hitlerově knize Mein Kampf.

 

Právě se děje

Další zprávy