USA škrtly Severní Koreu ze seznamu přátel terorismu

Zahraničí Zahraničí
11. 10. 2008 17:40
Vyškrtnutí není definitivní
George Bush kritizoval Rusko za invazi do Gruzie
George Bush kritizoval Rusko za invazi do Gruzie | Foto: Reuters

Pchjongjang/Washington - Administrativa prezidenta George Bushe se rozhodla vyškrtnout Severní Koreu ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Korea se zavázala, že bude spolupracovat s mezinárodními inspektory, kteří zhodnotí, zda nechce využít reaktor v Jongbjonu k výrobě jaderných zbraní.

Spojené státy ale už údajně mají od korejské vlády záruky, že se k výrobě jaderné zbraně nechystá.

Odstranění KLDR z nelichotivého seznamu není ještě definitivní. Pro je sice vláda i prezident. Záměr ale může podle pozorovatelů narazit na odpor v Kongresu.

Korea obnovila provoz reaktoru v září. Předtím severokorejci obvinili Washington, že nedodržel slib, že zemi ze zmíněného seznamu odstraní.

KLDR šokovala svět v říjnu 2006, když provedla pod zemí první a zatím poslední výbuch atomové bomby.

Severokorejský komunistický režim začal demontovat své jaderné zařízení loni v listopadu výměnou za to, že dostane hospodářskou pomoc od Spojených států, Jižní Koreje a Japonska.

Severní Korea se na seznamu ocitla kvůli údajnému podílu na atentátu na jihokorejský dopravní letoun, v jehož troskách v roce 1987 zahynulo 115 lidí.

Čerstvé fotky vůdce

Kim Čong-il, vůdce Severní Koreje
Kim Čong-il, vůdce Severní Koreje | Foto: Reuters

Nedlouho po vstřícném kroku Washingtonu odvysílala korejská státní televize po mnoha týdnech údajně čerstvé snímky Kim Čong-ila. Fotografie dokumentují návštěvu korejského vůdce u vojenské jednotky.

Mají vyvrátit spekulace o jeho velmi vážném zdravotním stavu či dokonce smrti, které se objevily poté, co se šestašedesátiletý Kim nedávno neobjevil na vojenské přehlídce u příležitosti 60. výročí vzniku Severní Koreje.

Zveřejněné fotografie jsou prvními snímky Kim Čong-ila za poslední dva měsíce, píše AP. Nejsou ale datované, takže není jasné, kdy vznikly.

 

Právě se děje

Další zprávy