Uprchlík: Hráčům KLDR hrozí převýchovný tábor

Martin Novák Martin Novák
22. 6. 2010 12:20
Severokorejská televize poprvé vysílala živě ze zahraničí. Byl to ale debakl

Kapské Město/Pchjongjang - Fotbalisté Severní Koreje utržili v pondělí od Portugalska na světovém šampionátu krutou porážku 0:7.

Bohužel pro ně právě tento zápas vysílala severokorejská státní televize živě. V KLDR šlo o zcela výjimečnou událost, jediný televizní kanál vysílá jen několik hodin denně a nikdy přímým přenosem ze zahraničí.

Třiadvacet milionů obyvatel hermeticky uzavřené komunistické země, zvyklých slyšet z televize a rozhlasu jen ódy na úspěchy a vítězství pracujícího lidu, tak vidělo reprezentanty své vlasti na kolenou.

Citlivá věc pro režim vůdce Kim Čong-ila, posledního stalinistického diktátora světa. Trenér a představitelé fotbalového svazu totiž před mistrovstvím opakovaně zdůrazňovali, jak "drahý vůdce" Kim Čong-il týmu před odjezdem pomohl radami a doporučoval mu nejlepší taktiku.

Kim Čong-il prý pomohl fotbalistům taktickými radami. Moc to nepomohlo.
Kim Čong-il prý pomohl fotbalistům taktickými radami. Moc to nepomohlo. | Foto: Reuters

Výsledek teď mohou lidé v Korejské lidově-demokratické republice číst tak, že buď hráči zklamali drahého vůdce, nebo vůdce zkrátka není tak dokonalý a fotbalu moc nerozumí.

Světem kolují černé vtipy o tom, že hráči po návratu skončí v dolech a věznicích, protože zradili důvěru dělnické třídy, za jejíž peníze trénovali a která je do Jihoafrické republiky vyslala.

Je to přehnaná nadsázka? Někteří severokorejští uprchlíci, kteří žijí v emigraci na jihu poloostrova, si to nemyslí.

"Budou to mít po návratu velmi těžké. Bude jim vyčítáno, že porážku zavinila jejich slabá mysl. Možná, že někteří budou muset projít tím, co režim nazývá převýchovou, a budou nuceni provést sebekritiku," citovala stanice BBC dvaatřicetiletého uprchlíka ze severu Kima, který žije v Soulu na jihu.

V KLDR je běžné, že lidé, kteří se dopustí chyb nebo jsou shledáni režimem nespolehlivými, končí v pracovních táborech i se svými příbuznými. Autor nevydařené měnové reformy byl letos popraven.

Slavnost Arirang, severokorejská obdoba někdejší spartakiády.
Slavnost Arirang, severokorejská obdoba někdejší spartakiády. | Foto: Aktuálně.cz

Poté, co se Severokorejci po 44 letech na mistrovství světa kvalifikovali, byli označováni televizí a rozhlasem za hrdiny, ovšem hlavním strůjcem úspěchu byl podle oficiální propagandy geniální Kim Čong-il.

"Tvrdilo se a stále tvrdí, že drahý vůdce byl tak vstřícný a hodný, že umožnil fotbalistům hrát dobře a dostat se do závěrečného turnaje," řekl agentuře Reuters Pak Sang-hak, který před lety z KLDR uprchl a žije na jihu.

Přenos pondělního zápasu s Portugalskem byl bedlivě monitorován v Jižní Koreji. Komentátor údajně hráče nabádal, aby si dávali pozor na Cristiana Ronalda, a po prvním gólu v sítí brankáře KLDR konstatoval, že tímto způsobem nelze portugalské útočníky bránit.

Vysílání podle Jihokorejců nebylo nijak cenzurováno, o přestávce televize promítla několik ukázek z předchozích šampionátů a přehled výsledků toho současného.

Přenos skončil okamžitě po závěrečném hvizdu rozhodčího. "Portugalci zvítězili a mají nyní čtyři body. Teď naše vysílání končíme," uvedl komentátor.

Pak začal pořad, ve kterém se dělníci a inženýři vyznávali z obdivu ke Kim Čong-ilovi.

V prvním zápase Severokorejci podlehli Brazílii jen 1:2, s Portugalskem už to bylo mnohem horší. Ještě je ve skupině čeká poslední zápas s Pobřežím Slonoviny.
V prvním zápase Severokorejci podlehli Brazílii jen 1:2, s Portugalskem už to bylo mnohem horší. Ještě je ve skupině čeká poslední zápas s Pobřežím Slonoviny. | Foto: Reuters

"Protože hráli proti Brazílii docela dobře (KLDR prohrála jen 1:2 - pozn. red.), rozhodli se vysílat zápas s Portugalskem. Nepředpokládali takový výbuch. Asi nikdo v Severní Koreji to nečekal," řekl uprchlík Kim stanici BBC.

Práva pro celý Korejský poloostrov koupila jihokorejská společnost SBS. Původně chtěla jako gesto dobré vůle pustit přenosy na sever zadarmo, ale své rozhodnutí změnila poté, co nedávno severokorejská ponorka torpédem potopila korvetu Jižní Koreje a o život přišlo několik desítek námořníků.

Nakonec se Severokorejců zželelo malajsijské společnosti APBU, která jim práva na zápasy poskytla zadarmo.

Severokorejci mají fotbal rádi a je v zemi nejpopulárnějším sportem. Televize občas vysílá zápasy i z Evropy, ale s obrovským zpožděním a podle všeho bez řádně zakoupených práv.

Průvodce britské cestovní kanceláře, která vozila klienty do KLDR, řekl agentuře Reuters, že v jisté restauraci v Pchjongjangu kdysi sledoval zápas semifinále evropské fotbalové Ligy mistrů, které se ale hrálo o několik týdnů dříve.

Většina Severokorejců nemá šanci vidět a slyšet jiné zprávy než ty ze státní televize a rozhlasu.

Satelitní antény a internet jsou pro "normální občany" zakázány stejně tak, jako je zapovězen příjem zahraničních rozhlasových stanic. Pouze lidé, žijící v západních částech země, mohou naladit čínské vysílání.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy