Unie je na teroristy měkká, je přesvědčen Zeman

ČTK ČTK
27. 6. 2013 15:40
Na Humboldtově univerzitě český prezident mluvil i o potřebě společné armády EU
Miloš Zeman při přednášce.
Miloš Zeman při přednášce. | Foto: Isabelle Daniel

Berlín - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na přednášce na berlínské Humboldtově univerzitě kritizoval "měkký" přístup Evropské unie k teroristům.

Přirovnal jej k politice ústupků, již prosazovaly západní mocnosti proti narůstající moci nacistů a fašistů ve 30. letech minulého století. Každé vyjednávání s teroristy podle Zemana vede k nárůstu jejich síly.

Hlavním úkolem společné zahraniční politiky Unie by měl být boj proti mezinárodnímu terorismu, uvedl prezident. Zároveň se vyslovil pro společnou armádu a hospodářskou politiku evropské sedmadvacítky.

EU potřebuje společnou armádu

"Hlavním úkolem zahraniční politiky je bojovat proti mezinárodnímu terorismu, což je podle mě hlavní nebezpečí pro 21. století," řekl Zeman. "Víme z historie appeasementu, že Hitler, Mussolini a další byli silnější a silnější po jakékoli fázi vyjednávání," uvedl prezident.

Politika ústupků měla za cíl zbrzdit rozpínavost nacistického Německa a fašistické Itálie. Západním zemím se přesto nepodařilo zabránit rozpoutání druhé světové války.

Ilustrační foto (Berlín).
Ilustrační foto (Berlín). | Foto: Blahoslav Hruška

Zeman v Německu podpořil také myšlenku společné evropské obrany. EU podle něj potřebuje společnou armádu. Naopak policejní složky by měly zůstat plně v kompetenci národních vlád, uvedl.

Připomněl, že v konfliktu na území Bosny a Hercegoviny zasahovaly Spojené státy americké, i když jde o evropské území. Podle něj to byla "ostuda" pro Evropu.

"Zeman je bezpečnostním rizikem"

Český prezident podporuje též společnou hospodářskou politiku EU.

"Hlavní příčinou současné ekonomické krize je podinvestování evropských ekonomik," řekl v projevu. Státy Unie podle něj více konzumují, než aby investovaly, což je příčinou úpadku jejich konkurenceschopnosti.

Zeman zopakoval své názory z dřívějších projevů, že investice v Česku lze podpořit spoluprací státu a soukromých společností, daňovými úlevami nebo otevřením prostoru pro příliv zahraničních investorů.

Před Humboldtovou univerzitou na Zemanův příjezd čekal jeden demonstrant. Čech žijící v Berlíně přinesl transparent s nápisem "Miloš Zeman je bezpečnostním rizikem pro ČR". V sále, kde Zeman přednášel, byly i dvě studentky s odznaky podporujícími jeho protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga.

Zeman je v Německu na dvoudenní státní návštěvě. Po příletu do Berlína ho ve středu přijal německý prezident Joachim Gauck, poté jednal i s kancléřkou Angelou Merkelovou. Ve čtvrtek se ještě zúčastní česko-německého podnikatelského fóra.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy