Umírání oceánů. Do 20 let se zničí 70 procent korálů

Radim Klekner Radim Klekner
20. 9. 2012 5:00
Korálům škodí zvyšující se teploty moří i jejich kyselost
Koráli jsou mimořádně citliví na změny teplot.
Koráli jsou mimořádně citliví na změny teplot. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Postupim, Melbourne - Mořští koráli patří mezi ty živočichy, kteří na změny podnebí vyvolané globálním oteplováním reagují nejcitlivěji ze všech.

Podle vědců z Institutu pro výzkum klimatu v Postupimi teď hrozí, že do dvaceti let narůstající teplota a kyselost moří nenávratně poškodí 70 procent všech korálových útesů ve světě.

Koráli rostou velmi pomalu, jejich životní cyklus obnáší až stovku let, a nedokážou se proto dostatečně rychle adaptovat na změnu teplot. V první polovině roku 2010 uhynulo v oblasti Indického oceánu až osmdesát procent korálů druhu Acropora, poněvadž teplota moře se zvedla o čtyři stupně nad dlouhodobý průměr.

Vzhledem k tomu, že do konce století mohou globální teploty vzrůst až o tři či čtyři stupně, znamenalo by to pro tyto živočichy pohromu. Za posledních přibližně 140 let se teplotní průměr přitom zvedl o 0,74 stupně Celsia.

"Naše zkoumání ukazuje, že pokud se potvrdí stávající předpoklady a globální teploty vzrostou o dva stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím, přestanou být koráli dominantním ekosystémem v pobřežních oblastech," zdůraznila Katja Friedlerová, vedoucí postupimského týmu, který prováděl výzkum korálových útesů pomocí devatenácti klimatických modelů na více než dvou tisícovkách míst ve světových oceánech.

Výsledky své práce uveřejnili vědci z Postupimi společně se svými kolegy z kanadské University of British Columbia a univerzit v australském Brisbane a Melbourne v časopise Nature Climate Change.

Krátkodobé výkyvy teplot koráli snášejí, pokud je ale změna trvalá, velmi rychle ztrácejí svou barvu a umírají. Zhroutí se totiž symbióza, v níž žili s řasami a dalšími mikroorganismy, z nichž čerpají svoji energii k životu.

Koráli se proto vyskytují zejména v mělkých mořích do hloubek okolo 40 metrů, kde mají řasy zajištěny dostatek světla, byť výjimkami nejsou druhy žijící v moři hlubokém i jeden kilometr.

Před 250 miliony let přitom koráli patřili mezi přibližně pět procent živočišných a rostlinných druhů, které v mořích přežily klimatické změny, jež tehdy nastaly.

Jak svět objevil vyhynulou opici:

Korálové útesy jsou domovem čtvrtiny flóry a fauny obývající oceány. Nezanedbatelný je i jejich příspěvek k ochraně pobřeží před erozí a významné jsou také jako zdroj mnohamilionových příjmů v oblasti turistiky.

K jejich masovému úhynu notně přispívá i fakt, že zemské oceány a moře pohlcují čím dál více CO2, čímž se zvyšuje jejich kyselost. Ta narušuje tvorbu vnějších vápnitých schránek korálů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy