Tvůrce WikiLeaks se bojí o život, web je ve Švýcarsku

Tomáš Fránek
3. 12. 2010 21:37
WikiLeaks přesunul svá data do Švýcarska, podporují ho piráti
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Curych - Server WikiLeaks, který tento týden začal zveřejňovat americké diplomatické depeše, se přesunul do Švýcarska a má podporu Pirátské strany

Stalo se tak poté, co byl jeho původní server wikileaks.org odpojen kvůli několika elektronickým útokům, které začaly ohrožovat servery poskytovatele domény EveryDNS. Švýcarskou adresu oznámil WikiLeaks dnes.

Od chvíle, kdy WikiLeaks začal zveřejňovat americké diplomatické depeše, je to už druhá komplikace s poskytováním internetových služeb pro tento portál. Americká společnost Amazon.com mu ve středu přestala poskytovat prostor na svých serverech.

Kde vlastně je?

Zakladatekl serveru Julian Assange, devětatřicetiletý Australan, který se před dvěma dny kvůli znásilnění dostal do hledáčku Interpolu, v online rozhovoru se čtenáři listu The Guardian, navíc připustil, že se obává o svůj život.

"Hrozby vůči našim životům jsou veřejně známé, ovšem my podnikáme příslušná preventivní opatření v rozsahu, jakého jsme schopni, jestliže máme co do činění se supervelmocí," uvedl dnes Assange.

Kde se v současnosti zakladatel WikiLeaks nachází, nikdo přesně neví. Zpravodajská stanice BBC ale tvrdí, že se skrývá v Británii. Konkrétně se mluví o farmě nedaleko Londýna, kterou vlastní jeho příznivci.

O mluví se také o jeho pobytu ve Švýcarsku, konkrétní důkazy ale zatím nikdo neoznámil.

Švýcarská Pirátská strana potvrdila, že doménu wikileaks.ch vlastní ona. Vyjádřila radost nad tím, že může WikiLeaks podpořit. Všechny internetové domény s příponou ".ch" spravuje švýcarská akademická organizace Switch.

Na Švýcarsko si netroufnou

Ředitel nizozemské společnosti pro výzkum internetu NLnet Michiel Leenaars řekl, že všechny pokusy zastavit zveřejňování informaci na WikiLeaks jsou odsouzeny k neúspěchu a umístění WikiLeaks do Švýcarska označil za "prozíravý krok".

"Nevidím možnost, jak by nějaká zahraniční vláda mohla dosáhnout do Švýcarska," prohlásil Leenaars.

Problémy ale hrozí WikiLeaks ve Francii, kde působí v rámci serveru OVH na severu země.

Francouzský státní tajemník v úřadu ministra hospodářství Eric Besson požádal úřad pro technologie CGIET, aby mu co nejrychleji sdělil způsob, jak ukončit působení WikiLeaks ve Francii.

"Tato situace je nepřijatelná. Francie nemůže u sebe nechat působit internetové servery, které takto porušují diplomatická tajemství a uvádějí do nebezpečí některé osoby," vysvětlil svůj krok Besson.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy