Tsunami hnusu. BBC ničí pedofilie zemřelého moderátora

Martin Novák Martin Novák
29. 10. 2012 20:00
Populární Jimmy Savile přes 30 let zneužíval děti a mladistvé. Procházelo mu to
Velký náhrobek Savileho zmizel ze hřbitova ve Scarborough.
Velký náhrobek Savileho zmizel ze hřbitova ve Scarborough. | Foto: Reuters

Londýn - Velká Británie prochází skandálem, který je mimořádně smutný, nepříjemný a jak by asi mnozí Britové řekli, nechutný. Jak obvykle případy pohlavního zneužívání dětí bývají.

Už zhruba tři stovky lidí - především ženy, ale i muži - se přihlásily policii se svědectvím, že když byli v dětském nebo mladistvém věku, zneužila je jedna z největších britských televizních celebrit všech dob.

Moderátor, diskžokej a bavič Jimmy Savile. V České republice o něm slyšel málokdo a za hranice ostrovů jeho sláva moc nepronikala, ale v Británii byste těžko hledali někoho, kdo by ho neznal. Leda by neměl doma televizi, ale i tak by jistě o Savilovi věděl.

Muž s nepřehlédnutelnou blonďatou hřívou se proslavil hlavně díky pořadu "Jim to zařídí" na BBC, který po dobu dvaceti let sledovaly hlavně děti. Savile je bavil různými skeči a průpovídkami a plnil jim mnohá přání. Setkávaly se například se slavnými sportovci, hudebníky nebo policisty.

Savile dával miliony liber na charitu a spolupracoval s dětskými domovy nebo ústavy pro postižené děti.

Moderátor byl idolem několika generací dospívajících Britů. Loni zemřel ve věku pětaosmdesáti let a provalilo se to, o čem se delší dobu šuškalo a co jeho známí a spolupracovníci tajili.

Jimmy Savile.
Jimmy Savile. | Foto: Reuters

Slavná hvězda zneužívala děvčata i chlapce jak v televizním studiu o přestávkách mezi natáčením, tak v dětských domovech a nemocnicích, kam dávala peníze.

Nová svědectví se týkají také znásilňování mladistvých v automobilech nebo karavanech. Oběťmi byly převážně děti z dětských domovů a ústavů, u kterých byla menší pravděpodobnost, že se někomu svěří nebo že jim někdo uvěří, když neměly domov s matkou a otcem.

"Byl to jeden z nejhorších sexuálních násilníků a zločinců v dějinách Británie," shrnul dosavadní poznatky policejní vyšetřovatel Peter Spindler.

"Výslechy svědků do sebe zapadají, máme důvod tomu věřit," řekl novinářům Spindler. Policisté prohledávají kromě jiného i moderátorovu rezidenci v Glencoe ve Skotsku.

Šéf BBC Entwistle.
Šéf BBC Entwistle. | Foto: Reuters

Příbuzní ho pohřbili v pozlacené rakvi na hřibově ve Scarborough v kopci, aby měl výhled na moře. Na velkém náhrobku se skvěl nápis "Bylo to fajn, dokud to trvalo."

Rodina po výpovědi některých svědků, kteří se přihlásili policii, náhrobek odstranila. Takže nyní je hrob neoznačený, bez jména.
Země se otřásá odporem a ředitel BBC George Entwistle označuje vývoj za "tsunami hnusu, která se valí na naše hlavy". Musel připustit, že televize utrpěla aférou vážné škody.

Přispěla k tomu sama tím, že šéfeditor pořadu Newsnight nedávno nepustil do vysílání reportáž o Savilově případu v době, kdy aféra teprve začínala. Odůvodnil to tím, že předkládaná fakta nejsou dostatečně ověřená. Minulý týden byl dotyčný odvolán.

Případ má dokonce přesah i do Spojených států. Bývalý dlouholetý ředitel BBC Mark Thompson tam nyní žije a brzy má nastoupit do vlivné manažerské funkce v New York Times.

V pondělí vznikla zvláštní komise v čele s bývalou soudkyní apelačního soudu Dame Janet Smithoovou, která má prověřit "kulturu a praktiky" BBC a zaměřit se na způsob a podmínky práce s dětmi v televizní a rozhlasové stanici.

Tisk se táže, jak je možné, že slavná hvězda nebyla odhalena dříve, když se zneužívání dopouštěl od konce padesátých let až zhruba do roku 2006.

Jimmy Savile v roce 2006.
Jimmy Savile v roce 2006. | Foto: wikimedia

Kritika se snáší na BBC, protože někteří její zaměstnanci, jak se ukazuje, o všem věděli nebo měli velmi vážné podezření. Vychází na povrch, že byl při zneužívání několikrát přistižen v šatně nebo karavanu a občas se dokonce i chlubil.

Deník The Sun hodnotí katastrofálně dřívější práci policie. Několikrát prý Savila vyslýchala a nějaké indicie měla, ale vždy se mu podařilo vyváznout.

Jedna z obětí vypověděla už v osmdesátých letech, že ji Savile sexuálně napadl v londýnském sídle BBC, známém jako Shepherd Bush. Série výpovědí se pak objevila v roce 2007, týkala se zneužívání v sedmdesátých letech. Policie vše odložila pro nedostatek důkazů.

Savile říkával žertem, že doma nemá počítač, aby ho nikdo nemohl podezřívat, že si na něm prohlíží dětskou pornografii. Asi to tedy tak úplně vtip nebyl...

A co dělá celou aféru ještě horší: moderátor se stýkal s mnoha slavnými Brity. Znal se dobře s princeznou Dianou, bývalou premiérkou Margaret Thatcherovou a podal si ruku i s královnou Alžbětou II., která mu propůjčila šlechtický titul. O ten podle vyjádření Buckinghamského paláce v nejbližší době in memoriam přijde.

O víkendu neznámí lidé poničili jeho rezidenci ve Skotsku a policie vyslýchala Savilova přítele a bývalého rockera Garyho Glittera, rovněž podezřelého ze zneužívání mladistvých v prostorách BBC. Glitter už byl za pedofilii v minulosti odsouzen ve Vietnamu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Google zaplatí mediálním firmám za využívání jejich obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Ve čtvrtek to oznámil šéf mateřské společnosti Alphabet Sundar Pichai. Je to poprvé, co firma jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit. Google v červnu nastínil, že se k takovému kroku chystá. Například v Německu bude příjemce peněz zhruba 20 vydavatelských firem, uvedla agentura DPA.

Tvůrci zpravodajství, v čele s evropskými mediálními skupinami, vedou s Googlem, tedy s nejpopulárnějším internetovým vyhledávačem, ohledně plateb za využívaní obsahu spor už mnoho let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy