- Británii "bez okovů EU" chce jen UKIP a Cameronovi vnitrostraničtí odpůrci
- Přibývá naopak těch, kteří požadují setrvání
- Debata o referendu bude pokračovat koncem listopadu
Londýn - K největším euroskeptikům uvnitř EU patří tradičně Britové.
Od doby, kdy začal premiér David Cameron mluvit o referendu o vystoupení z unijního klubu, ale přibylo těch, co chtějí opak (tedy v Evropské unii zůstat).
Už počátkem tohoto týdne se ozvali britští podnikatelé. Podle průzkumu YouGov si osm z deseti britských firem přeje v EU setrvat.
Mezi kritiky britského členství v Unii dokonce nepatří ani malé a střední podniky, jinak zapřisáhlí odpůrci bruselských nařízení, všímá si londýnský korespondent deníku Spiegel Online. I mezi nimi je drtivá většina těch (77 procent), kteří vystoupení z EU odmítají.
V pátek - před dalším z jednání o podobě zákona o referendu o vystoupení z EU v britském parlamentu - se s varováním přidal šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn. Firma zaměstnává na ostrovech tisíce lidí.
Pokud by Britové schválili vystoupení z EU, automobilový gigant by prý "přehodnotil své investiční záměry na britské půdě".
Páteční schůze ale nikam nevedla. A zákonodárci rozhodli, že v debatě budou pokračovat za dva týdny.
Tlak spolustraníků
Pro "Británii bez okovů EU" tak momentálně horují vlastně jen dvě velké skupiny: ti kolem Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP) a pak Cameronovi oponenti uvnitř jeho vlastní strany.
Ti se staví i proti vládnímu zákonu o referendu v podobě, jakou posvětil britský premiér.
Euroskeptické křídlo toryů tlačí svého premiéra k tomu, aby slíbené referendum o vystoupení z EU uspořádal už příští rok, a ne - jak chce Cameron - až v roce 2017.
Šéf britské vlády naopak říká, že Britové budou o vystoupení z EU rozhodovat teprve poté, co konzervativci vyhrají příští volby a Londýn v Bruselu dojedná "nové podmínky britského členství v Unii".