"Amerika je velký satan." Iráčané na výročí smrti Solejmáního protestují proti USA

Aktualizováno 3. 1. 2021 14:27
Desetitisíce Iráčanů se v neděli, v den prvního výročí zabití elitního íránského generála Kásema Solejmáního, sešly na hlavním bagdádském náměstí a vykřikovaly protiamerická hesla. Solejmání zemřel u bagdádského letiště při americkém raketovém útoku. Už v noci na dnešek si jeho památku během pietního pochodu k letišti připomněly tisíce lidí.
Protesty proti USA v Iráku.
Protesty proti USA v Iráku. | Foto: Reuters

V neděli se protestující sešli na náměstí Tahrír s iráckými vlajkami v rukou a křičeli hesla jako "Amerika je velký satan" nebo se dožadovali odplaty za smrt Solejmáního. Protest svolaly Lidové mobilizační síly (PMF), aliance Íránem podporovaných milic, informuje agentura Reuters.

V sobotu večer lidé cestou po dálnici k bagdádskému letišti, kterou zablokovala auta, nesli plakáty zobrazující Solejmáního a Abú Mahdího Muhandise, člena vedení PMF, který také při americkém útoku přišel o život. Na místě, kde se stal, vzniklo improvizované pietní místo se svíčkami.

Solejmání vedl jednotky Kuds, které kontrolují libanonský Hizballáh, proíránské milice v Sýrii, Iráku či Jemenu. Jejich vliv zasahuje i do Afghánistánu a Pákistánu.

Konzervativec Solejmání byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milic k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Často cestoval mezi Irákem, Libanonem a Sýrií. Jeho zabití přivedlo Írán a Spojené státy na pokraj války.

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy v posledních dnech působení Donalda Trumpa v úřadu prezidenta USA vzrostlo, poznamenává Reuters. Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf v sobotu vzkázal Trumpovi, aby se nenechal "nachytat" údajným plánem Izraele na vyprovokování války kvůli útokům na americké vojáky v Iráku.

Izraelský ministr energetiky Juval Steinic dnes Zarífovo tvrzení označil za "nesmysl". Podle Spojených států stojí Teheránem podporované milice za pravidelnými raketovými útoky na americké cíle v Iráku.

před 14 minutami

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.