Tisíce demonstrantů chtějí rezignaci pákistánského premiéra

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2014 22:26
V Islámábádu je v pohotovosti na třicet tisíc příslušníků bezpečnostních sil. Demonstrantů je podle odhadů stejný počet.
Demonstranti v Islámábádu žádají odstoupení pakistánského premiéra.
Demonstranti v Islámábádu žádají odstoupení pakistánského premiéra. | Foto: Reuters

Islámábád - Tisícům příznivců pákistánského opozičního politika Imrana Chána se v noci na středu místního času (dnes pozdě večer SELČ) podařilo proniknout přes ostře střeženou čtvrť Islámábádu až k budově parlamentu, kde chtějí přimět k rezignaci premiéra Naváze Šarífa.

V metropoli je v pohotovosti na 30 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, proti pochodujícím demonstrantům ale nezasáhli, dostali totiž podle BBC rozkaz vyvarovat se násilí.

Demonstranti se na pochod vybavili pákovými nůžkami na stříhání drátů a řetězů. K dispozici mají i jeřáby, pomocí nichž odstranili z přístupové silnice k parlamentu kontejnery. Ty spolu s dalšími zátarasy nechaly ve vládní čtvrti rozmístit úřady, aby cestu k parlamentu zablokovaly.

Demonstranty, kterých je odhadem několik desítek tisíc, podpořil vlivný muslimský duchovní Muhammad Táhir Kadrí.

Policisté a další příslušníci bezpečnostních sil na demonstranty dohlížejí. Podle všeho jsou vyzbrojeni granáty se slzným plynem, střelné zbraně ale nemají.

Pochodu nekladli policisté žádný odpor, neumožnili jim ale rozptýlit se, neboť je přinutili zamířit k parlamentu po hlavním bulváru. Vláda protestující varovala, že proniknout do parlamentu jim nedovolí.

Ve vládní čtvrti sídlí řada klíčových institucí, mimo jiné úřad premiéra, ministerstva a nejvyšší soud. To by podle některých mohlo chod země ochromit.

Chán oznámil, že jeho strana opustí 34 křesel, které obsadila v parlamentu, a rezignuje i na posty ve třech provinčních zákonodárných sborech. Opoziční politik už v neděli vyzval Pákistánce k "občanské neposlušnosti", současné vládě tak mají přestat platit poplatky a daně.

Demonstranti jsou rozhořčeni slábnoucí ekonomikou, nezaměstnaností, nekontrolovaným růstem moci radikálních skupin a špatným fungováním základních služeb, jako jsou dodávky elektřiny, které byly podle BBC téměř zastaveny.

Bezpečnostní situace v zemi zůstává složitá. Bombový útok na školní dodávku si podle zpráv agentury DPA vyžádal nejméně šest obětí, zahynuly při něm dvě děti a trojice učitelek. K incidentu došlo ve městě Chár u hranice s Afghánistánem.

Vláda pokračuje v leteckých útocích proti povstalcům v kmenových oblastech při hranici s Afghánistánem. Podle zpráv agentur dnes usmrtila 48 extremistů. Od června, kdy začala ofenziva v Severním Vazíristánu, zabily vládní síly více než 650 povstalců.

Někteří pákistánští představitelé jsou přesvědčeni, že za současnými protesty stojí armáda, která chce tímto způsobem oslabit civilní vládu. Jaderný stát Pákistán, kde žije 180 milionů lidí, byl ve své historii svědkem řady vojenských převratů a soupeření o moc mezi civilními a vojenskými vůdci je klíčovým problémem pákistánské politiky.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy