Thunbergová jednala s Merkelovou. Vyzvala ji, aby důrazněji bojovala za klima

ČTK ČTK
20. 8. 2020 15:13
Německá kancléřka Angela Merkelová musí spolu s dalšími světovými politiky přistupovat ke klimatické krizi jako k jakékoli jiné krizi. Při čtvrtečním jednání v Berlíně k tomu kancléřku vyzvala švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Její belgická kolegyně Adélaïde Charlierová na tiskové konferenci dodala, že Merkelová přislíbila být statečnější.
Německá kancléřka Angela Merkelová jednala s ekologickými aktivisty, mezi nimi byla i Greta Thunbergová.
Německá kancléřka Angela Merkelová jednala s ekologickými aktivisty, mezi nimi byla i Greta Thunbergová. | Foto: Steffen Kugler/Courtesy of Bundesregierung/Handout via REUTERS

"Chceme, aby lidé vystoupili ze své komfortní zóny a aby byli stateční," řekla po jednání novinářům Thunbergová. "Chceme, aby vůdci převzali odpovědnost a klimatickou krizi řešili jako každou jinou krizi," uvedla. "Merkelová slíbila, že se vynasnaží být statečnější," dodala Charlierová.

Thunbergovou a Charlierovou na jednání s Merkelovou doprovodily ještě německá aktivistka Luisa Neubauerová a jejich belgická kolegyně Anuna de Weverová. Před příchodem na schůzku je uvítala asi dvacetičlenná skupina příznivců s transparenty. "Jsme tady a jsme slyšet, protože nám kradete budoucnost," skandovali příznivci Thunbergové na adresu politiků, když dívky přicházely za Merkelovou.

Schůzka s Merkelovou, která se podle kancléřství konala na žádost aktivistek, se uskutečnila přesně dva roky ode dne, kdy se Thunbergová rozhodla upřednostnit klimatické protesty přes školní výukou. "Bylo to přání paní Neubauerové, proto jsem nechtěla rozhovoru bránit, naopak mě těší, když mohu přání k setkání dostát," řekla ještě před jednáním Merkelová, která ve čtvrtek odpoledne navštíví francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v jeho letní přímořské rezidenci.

"Chceme kancléřce říct, že se klimatické krizi musí postavit především teď, neboť Německo předsedá Evropské unii," napsaly dívky v článku v magazínu Der Spiegel, který byl zveřejněn před dnešní schůzkou.

"Evropská unie musí konečně jednat, Německo se musí ujmout iniciativy: Investice do fosilní energetiky musí skončit, ekocida musí být trestána. Potřebujeme závazné emisní limity," uvedly aktivistky ve zmíněném článku.

Portál Focus před setkáním připomněl, že to bude svého druhu jistá obdoba summitu, protože se potkávají nejznámější aktivistka světa s nejmocnější ženou světa, jak časopis Forbes označuje Merkelovou. Focus si položil zároveň otázku, zda se 17letá Thunbergová, která je proslulá neústupností, pokusí 66leté mistryni politických kompromisů udělit kázání. Na přání novinářů, aby popsala atmosféru schůzky, reagovala Thunbergová slovy, že kancléřka byla "milá a přátelská".

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy