Tam, kde padla Dvojčata. Devět let poté

Tam, kde padla Dvojčata. Devět let poté
Záběry, které každý dobře zná. Píše se 11. září 2001 a do úplné zkázy WTC zbývají jen okamžiky.
Pohled z ptačí perspektivy. To už není pyšná obchodní část, ale Ground Zero...
Ground Zero. Nebo spíš prostě největší staveniště v New Yorku. Devět let poté.
Stále tu v podstatě je jen oplocená díra. Z níž trčí základy.
Foto: Simona Holecová
Simona Holecová
11. 9. 2010 8:00

New York - Jít vše podle plánů, prohlíželi byste si nyní galerii plnou nových staveb, které zaplnily místo po zřícených budovách World Trade Center.

Budovy Dvojčat se zhroutily po teroristickém útoku 11. září před devíti lety, kdy do obou věží postupně řízeně narazila dopravní letadla, jež unesli teroristé napojeni na Al-Kaídu. Zahynulo tehdy 2752 osob.

Ground Zero, jak se místu na dolním Manhattanu říká, je však stále jedno velké staveniště. Obchodní zájmy, spory investorů, třenice. Šeptem se mluví o tom, že to, co provádí obnovu lokality, je jedna velká ostuda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy