Švýcarský parlament odmítl přísnější kontroly eutanazie

ČTK ČTK
26. 9. 2012 21:35
Poslanci zamítli omezení asistované sebevraždy u cizinců

Curych - Švýcarští poslanci ve středu hlasovali proti zpřísnění kontroly eutanazie. Zamítli tak požadavek omezit provádění asistované sebevraždy u cizinců. Podle agentury Reuters hlasování v parlamentu odráželo výsledky loňského referenda v kantonu Curych, kde občané zákaz "sebevražedné turistiky" odmítli.

Poslanci dolní komory parlamentu hlasovali proti změnám zákona s odůvodněním, že organizace provádějící "usmrcení z milosti", jako jsou Exit a Dignitas, mají účinnou seberegulaci a že liberální pravidla jsou součástí ochrany individuálních svobod. Pouze Dignitas, založená v roce 1998, v současnosti přijímá zájemce o asistovanou sebevraždu i ze zahraničí.

"Tyto organizace fungují jako firmy, oslovují členy prostřednictvím reklamy a nechávají si za svou práci zaplatit," prohlásila křesťanská demokratka Ida Glanzmannová-Hunkelerová, která patřila k menšině poslanců hlasujících pro změnu zákona.

"Možnost rozhodovat o svém životě v jeho posledních měsících je ve Švýcarsku považována za velmi důležitou," zdůraznila Susanne Leuteneggerová-Oberholzerová ze sociálnědemokratické strany (SPD).

Švýcarská ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugaová ve středu uvedla, že úprava švýcarského zákona není nutná, neboť v posledních letech klesá počet cizinců přijíždějících do Švýcarska umřít. Ještě v roce 2006 jich prý bylo 199, v roce 2010 už jen 97.

Naopak počet Švýcarů, kteří takovou pomoc vyhledali, stoupla mezi lety 1998 a 2009 zhruba sedmkrát ze 43 na téměř 300. V téměř polovině případů tito lidé trpěli rakovinou.

Dignitas v letech 1998 až 2011 pomohla ke smrti 1169 pacientům ze zahraničí. Zhruba polovina z nich pocházela z Německa. Druhou nejpočetnější skupinu cizinců tvořili Britové, následovaní Francouzi. Služeb kliniky využilo i několik Čechů.

Eutanazie nebo asistovaná sebevražda umožňuje pacientovi s nevyléčitelnou nemocí zkrátit utrpení. Pojem asistovaná sebevražda se často používá jako synonymum pro eutanazii, ale jde o postup, kdy lékař pacientovi pouze poskytne smrtící látku, kterou si trpící aplikuje sám.

Švýcarský právní řád zakazuje přímou aktivní eutanazii, kdy lékař nebo druhá osoba trpícího pacienta přímo usmrtí podáním smrtící látky. Za přesně stanovených podmínek je taková eutanazie naopak legální v zemích Beneluxu, z nichž ji jako první stát na světě v roce 2002 legalizovalo Nizozemsko. V České republice eutanazie ani asistovaná sebevražda povoleny nejsou.

 

Právě se děje

Další zprávy