Švýcaři nečekaně v referendu podpořili zákaz minaretů

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2009 17:20
Hlasování vyvolala protimigrantská Švýcarská lidová strana
Billboard Švýcarské lidové strany, který vyvolal hodně kritiky.
Billboard Švýcarské lidové strany, který vyvolal hodně kritiky. | Foto: Reuters

Bern - Švýcaři nečekaně podpořili kontroverzní zákaz výstavby minaretů v zemi. Za návrhem referenda stojí populistická pravicová Švýcarská lidová strana SVP - ta tvrdí, že další muslimské věžovité stavby by vedly k islamizaci.

Výsledek je velmi překvapivý. Podle posledního průzkumu bylo proti zákazu minaretů 53 procent Švýcarů, zatímco jednoznačně pro jen 37 procent. Počet příznivců návrhu sice postupně rostl, ale k úspěchu referenda to nemělo stačit. Nakonec však zřejmě zvítězily obavy z imigrantů.

Pro zákaz se vyslovilo 57,5 procenta hlasujících. Účast v referendu dosáhla 54 procent, což je považováno za nečekaně vysoký zájem. Pouze ve čtyřech kantonech z celkem 26 byl návrh zamítnut.

Foto: Reuters

Vše proto nasvědčuje tomu, že zákaz výstavby minaretů bude přidán jako dodatek k 72. článku ústavy helvétské konfederace, který se týká vztahu mezi státem a církvemi. Zákaz minaretů tam bude doplněn jako "opatření k zajištění míru mezi příslušníky různých náboženských komunit".

Kontroverzní muslimský intelektuál Tariq Ramadan označil výsledek referenda za katastrofu. Strana Zelených oznámila, že hodlá podat žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku za údajné "narušení náboženské svobody garantované evropskou konvencí o lidských právech".

Naproti tomu populistická pravice v sousedním Rakousku neskrývá radost z výsledku hlasování.

Démonizace muslimů

Politologové to komentují jako prohru vlády, jež zhorší vztahy s muslimskými zeměmi. Švýcarská exekutiva i parlament totiž vyzývaly k nesouhlasu s otázkou referenda.

Foto: Aktuálně.cz

I veřejné mínění naznačovalo opačný výsledek: SVP sklidila velkou kritiku za plakáty, které před referendem vylepovala. Na pozadí švýcarské vlajky je žena zahalená v burce mezi minarety, které vypadají jako rakety.

Federální výbor proti rasismu plakát označil za démonizaci muslimů, představitelé místní vlády v Basileji, Lausanne a na některých dalších místech nepovolili vylepování billboardu. Vydavatelství Ringier, které vlastní řadu periodik i v České republice, odmítlo ve svých novinách a časopisech kresbu tisknout i jako placený inzerát.

SVP není ve vládě, je ale nejpopulárnější švýcarskou stranou. V loňských parlamentních volbách získala 29 procent hlasů, nejvíce ze všech. Její referendum o minaretech, na jehož vypsání musela sehnat 100 tisíc hlasů, je vlastně referendem o postoji k islámu a muslimům.

Švýcarsko bylo první evropskou zemí, která pořádala referendum týkající se muslimské části populace

Švýcarská lidová strana dlouhodobě zastává stanovisko, že v dnešním Švýcarsku žije už příliš mnoho přistěhovalců a alpská republika by se měla příchodu dalších bránit. Ve Švýcarsku dnes žije takřka 400 tisíc muslimů, většinou tureckého původu.

Představují tak zhruba čtyři procenta obyvatel země a islám je po křesťanství druhé nejrozšířenější náboženství v zemi, nicméně podle BBC žije "poměrně skryté".

Protiislámská demonstrace se konala před dvěma lety v Bruselu.
Protiislámská demonstrace se konala před dvěma lety v Bruselu. | Foto: Reuters

Mešit je v zemi více než stovka, ale jen několik z nich má minarety. Stoupenci zákazu tvrdí, že minarety nemají žádný náboženský význam a jsou pouze výrazem "islámské moci." Ve čtvrtek předcházel referendu incident před hlavní mešitou v Ženevě. Vstupní bránu někdo pomaloval růžovou barvou.

Dialog to spíš ztíží

Řada Švýcarů označila zákaz minaretů před hlasováním přinejmenším za kontraproduktivní. Ekonomové varují, že kladný výsledek referenda by mohl znamenat, že mnoho bohatých muslimů z celého světa zruší svá bankovní konta ve Švýcarsku a bude se zemi vyhýbat.

"Může utrpět reputace Švýcarska jako tolerantní, otevřené a bezpečné země. To by byla rána pro turistiku," řekl agentuře AP mluvčí Asociace švýcarských hotelů Thomas Allemann.

Ani švýcarští vývozci nemají velkou radost z referenda. Švýcarský export do muslimských zemí má ročně hodnotu přes 14 miliard švýcarských franků.

Předseda Švýcarské rady církví Thomas Wipf řekl agentuře Reuters: "Islám u mnoha vyvolává strach a nejistotu. O těchto věcech by se měla vést otevřená diskuse. Ale toto referendum dialog a diskusi spíše ztěžuje než by je podporovalo."

Podle analytiků jde Švýcarské lidové straně referendem spíše o symbolické gesto, znamenající, že další přistěhovalci a především muslimové nebudou ve Švýcarsku vítání.

 

Právě se děje

Další zprávy