Švýcaři nečekaně v referendu podpořili zákaz minaretů

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2009 17:20
Hlasování vyvolala protimigrantská Švýcarská lidová strana
Billboard Švýcarské lidové strany, který vyvolal hodně kritiky.
Billboard Švýcarské lidové strany, který vyvolal hodně kritiky. | Foto: Reuters

Bern - Švýcaři nečekaně podpořili kontroverzní zákaz výstavby minaretů v zemi. Za návrhem referenda stojí populistická pravicová Švýcarská lidová strana SVP - ta tvrdí, že další muslimské věžovité stavby by vedly k islamizaci.

Výsledek je velmi překvapivý. Podle posledního průzkumu bylo proti zákazu minaretů 53 procent Švýcarů, zatímco jednoznačně pro jen 37 procent. Počet příznivců návrhu sice postupně rostl, ale k úspěchu referenda to nemělo stačit. Nakonec však zřejmě zvítězily obavy z imigrantů.

Pro zákaz se vyslovilo 57,5 procenta hlasujících. Účast v referendu dosáhla 54 procent, což je považováno za nečekaně vysoký zájem. Pouze ve čtyřech kantonech z celkem 26 byl návrh zamítnut.

Foto: Reuters

Vše proto nasvědčuje tomu, že zákaz výstavby minaretů bude přidán jako dodatek k 72. článku ústavy helvétské konfederace, který se týká vztahu mezi státem a církvemi. Zákaz minaretů tam bude doplněn jako "opatření k zajištění míru mezi příslušníky různých náboženských komunit".

Kontroverzní muslimský intelektuál Tariq Ramadan označil výsledek referenda za katastrofu. Strana Zelených oznámila, že hodlá podat žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku za údajné "narušení náboženské svobody garantované evropskou konvencí o lidských právech".

Naproti tomu populistická pravice v sousedním Rakousku neskrývá radost z výsledku hlasování.

Démonizace muslimů

Politologové to komentují jako prohru vlády, jež zhorší vztahy s muslimskými zeměmi. Švýcarská exekutiva i parlament totiž vyzývaly k nesouhlasu s otázkou referenda.

Foto: Aktuálně.cz

I veřejné mínění naznačovalo opačný výsledek: SVP sklidila velkou kritiku za plakáty, které před referendem vylepovala. Na pozadí švýcarské vlajky je žena zahalená v burce mezi minarety, které vypadají jako rakety.

Federální výbor proti rasismu plakát označil za démonizaci muslimů, představitelé místní vlády v Basileji, Lausanne a na některých dalších místech nepovolili vylepování billboardu. Vydavatelství Ringier, které vlastní řadu periodik i v České republice, odmítlo ve svých novinách a časopisech kresbu tisknout i jako placený inzerát.

SVP není ve vládě, je ale nejpopulárnější švýcarskou stranou. V loňských parlamentních volbách získala 29 procent hlasů, nejvíce ze všech. Její referendum o minaretech, na jehož vypsání musela sehnat 100 tisíc hlasů, je vlastně referendem o postoji k islámu a muslimům.

Švýcarsko bylo první evropskou zemí, která pořádala referendum týkající se muslimské části populace

Švýcarská lidová strana dlouhodobě zastává stanovisko, že v dnešním Švýcarsku žije už příliš mnoho přistěhovalců a alpská republika by se měla příchodu dalších bránit. Ve Švýcarsku dnes žije takřka 400 tisíc muslimů, většinou tureckého původu.

Představují tak zhruba čtyři procenta obyvatel země a islám je po křesťanství druhé nejrozšířenější náboženství v zemi, nicméně podle BBC žije "poměrně skryté".

Protiislámská demonstrace se konala před dvěma lety v Bruselu.
Protiislámská demonstrace se konala před dvěma lety v Bruselu. | Foto: Reuters

Mešit je v zemi více než stovka, ale jen několik z nich má minarety. Stoupenci zákazu tvrdí, že minarety nemají žádný náboženský význam a jsou pouze výrazem "islámské moci." Ve čtvrtek předcházel referendu incident před hlavní mešitou v Ženevě. Vstupní bránu někdo pomaloval růžovou barvou.

Dialog to spíš ztíží

Řada Švýcarů označila zákaz minaretů před hlasováním přinejmenším za kontraproduktivní. Ekonomové varují, že kladný výsledek referenda by mohl znamenat, že mnoho bohatých muslimů z celého světa zruší svá bankovní konta ve Švýcarsku a bude se zemi vyhýbat.

"Může utrpět reputace Švýcarska jako tolerantní, otevřené a bezpečné země. To by byla rána pro turistiku," řekl agentuře AP mluvčí Asociace švýcarských hotelů Thomas Allemann.

Ani švýcarští vývozci nemají velkou radost z referenda. Švýcarský export do muslimských zemí má ročně hodnotu přes 14 miliard švýcarských franků.

Předseda Švýcarské rady církví Thomas Wipf řekl agentuře Reuters: "Islám u mnoha vyvolává strach a nejistotu. O těchto věcech by se měla vést otevřená diskuse. Ale toto referendum dialog a diskusi spíše ztěžuje než by je podporovalo."

Podle analytiků jde Švýcarské lidové straně referendem spíše o symbolické gesto, znamenající, že další přistěhovalci a především muslimové nebudou ve Švýcarsku vítání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy