Svět slíbil peníze pro Gruzii. Dá přes tři miliardy eur

Blahoslav Hruška
22. 10. 2008 15:40
Připojí se také Česko. Uvolní 150 milionů korun
Gruzínský premiér Lado Gurgenidze v Bruselu.
Gruzínský premiér Lado Gurgenidze v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Zástupci celkem 67 zemí a institucí, mezi nimiž nechybí Světová banka, Evropská investiční banka nebo Mezinárodní měnový fond, přislíbili na dárcovské konferenci v Bruselu na pomoc válkou poničené Gruzii 4,45 miliard dolarů, tedy více než tři miliardy eur.

Je to zhruba šestkrát více než částka, kterou přislíbila již dříve Evropská unie.

"Prokážeme tím, že stojíme na straně Gruzie," prohlásil před konferencí francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Příslib je mnohem větší, než se očekávalo. Mise Světové banky totiž odhadla prostředky na obnovu země, pomoc uprchlíkům a restrukturalizaci na celkem 2,4 miliard eur v horizontu tří let.

Česká republika již přislíbila 150 milionů korun, které budou rozloženy do tří let. Také USA již zveřejnily plán na uvolnění miliardy dolarů.

Separatisté přijdou zkrátka

Pomoc ale prozatím nebude proudit do Jižní Osetie a Abcházie. Důvod? Obě separatistická území totiž nespolupracují s vládou v Tbilisi a vzhledem k tomu, že podle mezinárodního práva nejsou samostatným územím, neexistuje žádná autorita, s níž by bylo možné spolupracovat.

Zájem na finanční pomoci nemělo v minulosti ani Tbilisi, které z fondů EU v rámci sousedské politiky dostávalo zhruba 100 milionů eur ročně.

"Rozvojová pomoc normálně plyne přes partnerskou vládu. V případě separatistických oblastí to byl problém, protože Tbilisi by ve spolupráci vidělo nechtěnou podporu faktických vlád v těchto územích," citoval list Frankfurter Rundschau odbornici na mezinárodní vztahy Pamelu Jawadovou.

Foto: Aktuálně.cz

Dárcovskou konferenci kritizovala Transparency International (TI). "Jednání za zavřenými dveřmi je zmatečné nejen pro daňové poplatníky z dárcovských zemí, ale i pro gruzínské občany," citovala agentura AFP Tamunu Karosanidzovou z pobočky TI v Tbilisi.

Po uzavření příměří mezi Ruskem a Gruzií zůstává v Abcházii a Jižní Osetii na 7600 ruských vojáků.

V Gruzii působí dvousetčlenná pozorovací mise EU. Její činnost ale kritizoval jihoosetinský prezident Eduard Kokojev. Modré unijní barety prý nereagují na provokace gruzínských ozbrojenců, kteří podnikají výpady na osetinská území. 

 

Právě se děje

Další zprávy