Svět čeká zlatá horečka, povede na dno oceánů

Zahraničí Zahraničí
18. 5. 2013 22:00
OSN povolí na mořském dně těžbu zlata a dalších kovů. Licence se budou vydávat od roku 2016

Londýn - Svět je na prahu další zlaté horečky. Organizace spojených národů (OSN) se totiž rozhodla povolit těžbu na cenných kovů dně oceánů.

Spojené národy už zveřejnily i způsob, jakým se budou horniny obsahující zlato a další kovy z moře těžit. Podmořskou těžbu budou moci provádět jen firmy s licencí, které budou vydávány od roku 2016.

Těžba oceánského zlata byla dosud považována za příliš nákladnou a ohrožující životní prostředí.

Mezinárodní úřad pro mořské dno (ISA), tedy instituce OSN, která striktně kontroluje veškeré těžařské aktivity, nyní ale vypracovala studii, z níž vyplývá, že těžba je možná, ovšem za přísných pravidel, napsala BBC.

Těžební firmy se zajímají především o polymetalické konkrece v hloubce 4 až 6 kilometrů, což jsou malé kusy hornin, bohaté na železo a mangan, ale i měď, kobalt, nikl a zlato.

Podle úmluvy OSN jsou tyto zdroje surovin společným dědictvím lidstva. To, jak se budou rozdělovat výnosy, musí ISA ještě rozhodnout. Z těžby v hlubinách oceánů by měly mít užitek nejen těžařské společnosti z vyspělých zemí, ale i rozvojové státy.

Jedná se o obrovské bohatství. Jen v oblasti Clarion-Clipperton v subtropické části severního Pacifiku se podle odhadů nachází až 27 miliard tun polymetalických konkrecí. Ty by mohly obsahovat sedm miliard tun manganu, 340 milionů tun niklu, 290 milionů tun mědi a 78 milionů tun kobaltu.

Mezi odborníky vyvolal nejnovější plán OSN bouřlivou debatu. Například britský biolog Paul Tyler ho zkritizoval. Podle něj by se takto mohly ocitnou v ohrožení některé živočišné druhy. "Když zničíte určitou oblast těžbou, živočichové, kteří tam žijí, se budou muset zkusit přesunout jinam nebo prostě zemřou," řekl Tyler BBC.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy