Summit o rozpočtu šéf Evropské rady přerušil, jedná s lídry jednotlivých zemí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 2. 2020 23:46
Čtvrteční mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady Charles Michel po několika hodinách přerušil. Nyní bilaterálně jedná s lídry jednotlivých unijních zemí a do pátečního rána či dopoledne, kdy bude summit pokračovat, chce na základě schůzek připravit nový rozpočtový návrh.
Předseda Evropské rady Charles Michel
Předseda Evropské rady Charles Michel | Foto: Reuters

První schůzku měl Michel s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovićem. Další setkání následují v pořadí podle rotujícího předsednictví v Radě EU.

Představitelé členských zemí Evropské unie se snaží sblížit své zatím zásadně odlišné pohledy na příští víceletý rozpočet evropského bloku.

Velká část prezidentů a premiérů před začátkem jednání tvrdila, že ze svých požadavků nehodlá slevit a že dohodu bude velmi těžké nalézt. Michel již dal najevo, že v případě potřeby je připraven summit protáhnout na několik dní.

Západ a sever chce menší rozpočet, jiní jsou proti

Političtí vůdci krátce před začátkem jednání většinou připomínali dlouhodobé postoje svých zemí. Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že současný Michelův návrh "opravdu není dobrý" a že jeho země spolu s Rakouskem, Dánskem a Švédskem trvá na snížení celkového objemu rozpočtu o desítky miliard eur proti Michelovým představám. Ty počítají pro období 2021-2027 s celkovou částkou 1,094 bilionů eur (téměř 28 bilionů korun).

Zatímco zvláště země ze západu a severu EU usilují o snížení celkového objemu rozpočtu navrhovaného šéfem rady, další členské státy včetně Česka chtějí posílit financování fondů pro méně rozvinuté regiony. 

"Nebudeme souhlasit se změnou struktury rozpočtu a s jeho snížením," nechal se slyšet polský premiér Mateusz Morawiecki. Stejně jako další lídři zemí profitujících ze zemědělské a kohezní politiky odmítá jejich omezování ve prospěch nových priorit, jako jsou azylová politika, digitalizace či výzkum a vzdělávání.

Spory se očekávají i v otázce slev pro bohaté země, s nimiž bez konkrétní výše Michelův návrh počítá a na nichž Německo či Nizozemsko trvají. Rabaty, na něž se mají složit ostatní státy, mají podle představ Berlína či Haagu kompenzovat fakt, že mezeru v unijním rozpočtu ve výši přes deset miliard eur ročně způsobenou britským odchodem budou zaplňovat z větší části peníze zmíněných bohatých zemí.

Například italský premiér Giuseppe Conte či jeho český kolega Andrej Babiš před jednáním prohlásili, že slevy v budoucím rozpočtu jsou pro ně nepřijatelné.

Diplomaté nepředpokládají, že by čtvrtek přinesl konečný kompromis. Český premiér Andrej Babiš opakovaně řekl, že závěrečnou dohodu o víceletém rozpočtu na tomto summitu nečeká.

 

Právě se děje

Další zprávy