Stávkující Francouzi blokují letiště v Marseille

Zahraničí Zahraničí
21. 10. 2010 13:02
Francouzská vláda tvrdí, že tlaku odborů neustoupí.
Protestní hnutí ve Francii nabývá na síle
Protestní hnutí ve Francii nabývá na síle | Foto: Reuters

Marseille - Konflikt okolo penzijní reformy ve Francii se přiostřuje.

Prezident Sarkozy přikázal policii, aby ukončila blokádu rafinerií a skladů pohonných hmot. Ve čtvrtek ráno stávkující dočasně obsadili všechny přístupy k marseilleskému letišti.

Blokáda postihla všechny příjezdové cesty k terminálu, později byla ale částečně uvolněna. Marseille je jedním z nejhůře postižených měst v zemi.

Marseilleský přístav je již po řadu dní ochromen stávkou, ropa není přečerpávána z tankerů, v ulicích se hromadí odpadky.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je přesto rozhodnut tlaku odborů neustoupit.

"Pokud nebudou tyto zmatky, jejichž cílem je paralyzovat zemi, okamžitě ukončeny, bude to mít vážné důsledky pro pracovní místa, neboť bude narušeno běžné fungování ekonomiky," citovala prezidenta agentura Reuters.

Levice pozdržela hlasování

Již ve středu přikázal Sarkozy policii, aby případně i s použitím síly ukončila blokádu dvanácti velkých rafinerií a dvou stovek skladů pohonných hmot. Zatím byly pořádnkové síly úspěšné pouze v jednom ze dvanácti případů obsazených skladů pohonných hmot.

V úterý muselo omezit provoz pařížské letiště Charlese de Gaulla.

K protestům odborů se přidali i středoškolští studenti, kteří zatarasili vstup do stovek gymnázií v zemi. Obávají se, že posunutí věku odchodu do důchodu sníží jejich šance nalézt práci. Nezaměstnanost je mezi mladými Francouzi stejně vysoká jako i jinde v západní Evropě.

Podle průzkumů veřejného mínění je ale více než 70 procent Francouzů proti reformě penzijního systému.

Ve čtvrtek měl o osudu penzijní reformy, na jejímž základě by byl posunut věk odchodu do důchodu ze 65 na 67 let, hlasovat Senát. Levicoví senátoři však hlasování zabklokovali tím, že k připravenému zákonu ustavičně přilepovali dodatky, o kterých bylo nutné diskutovat, a hlasování tak pozdrželi.

O osudu reformy by se tak mělo rozhodnout v pátek. Vzhledem k tomu, že vláda má v Senátu většinu, nemělo by schválení zákonné úpravy stát v cestě už nic. Socialisté přislíbili, že s dalšími dodatky již nepřijdou.

Odbory hrozí dalšími protesty

Do předčasného důchodu by Francouzi na základě reformy mělí jít napříště v 62 a ne v 60 letech, jako tomu bylo doposud. Musí mít ale odpracováno nejméně 42 let.

Odbory jsou připraveny v protestech pokračovat tak dlouho, dokud kabinet premiéra Francoise Fillona plán reformy nezruší.

"Vláda je neústupná, musíme proto v protestech pokračovat hned na počátku příštího týdne," řekl pro rozhlasovou stanici RMC předseda odborové centrály CGT Bernard Thibault.

Jedná se o největší vlnu protestů ve Francii od roku 2006, kdy stávkující přiměli vládu odvolat plán reformy pracovního trhu.

Stávka postihuje život v zemi ve všech sférách. V Marseille se díky protestům zaměstnanců veřejného sektoru hromadí již týden neodvezené odpadky. Čtvrtina benzinových stanic je podle ministra průmyslu Christiana Estrosiho bez pohonných hmot. Ty musela Francie začít ve zvýšené míře dovážet.

V marseilleském přístavu čeká na odčerpání ropy na padesát tankerů a produkci musely zastavit také dva velké podniky na zpracování zkapalněného plynu.

Mluvčí společnosti KLM oznámil, že aerolinie přicházejí díky stávce o pět milionů eur denně.

"Obávám se, že současný konflikt ohrozí image Francie v zahraničí," řekl deníku Le Monde Maurice Levy, šéf společnosti Publics, která je třetí největší reklamní agenturou v zemi

 

Právě se děje

Další zprávy