Modrá nahrazuje bílou. Porovnejte si, jak během 20 let mizí led v Arktidě

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
11. 8. 2020 6:04
Letní sezona za severním polárním kruhem ještě není u konce, ale mořský led už teď taje rekordním způsobem. Letošní červenec byl pro Arktidu tím nejtragičtějším za posledních 42 let.

načítám grafiku

Každoroční úbytek ledu zrychlil tak, že rozsah mořského ledu - tedy oblast v oceánu s ledovou pokrývkou - klesl na rekordně nízké hodnoty. Snímek amerického vesmírného úřadu NASA porovnává množství ledu letos v červenci a před dvaceti lety. Rozdíl je vidět na první pohled.

Žluté linky na mapě pak ukazují oblast, kam průměrně sahal led v období mezi roky 1980 a 2010. Letos v červenci bylo v Arktidě průměrně o 2,19 milionu kilometrů čtverečního méně ledu než v tomto znázorněném období.

Úbytek ledu v Arktidě měří americká NASA svými satelity od roku 1979. Od té doby zaznamenává tání, v posledních letech poměrně dramatické.

Mořský led odtává pravidelně každé léto, v zimě se zase obnovuje. Zatímco kolem března je ho nejvíce, minimálních hodnot dosahuje někdy kolem září. Jak bude letos vypadat zbytek sezony, zatím nelze odhadnout. 

Klimatická krize v Arktidě

Arktida je v době klimatické krize velmi zranitelný region. Ohřívá se až třikrát rychleji než zbytek planety. Letos je to znát víc než jindy. Od začátku léta padají za polárním kruhem teplotní rekordy, sezona požárů na Sibiři začala dřív a je ještě ničivější než loni. Kouř z hořících lesů se dostal až na americkou Aljašku. 

Také kanadská část Arktidy zaznamenala letos teploty o pět stupňů Celsia vyšší, než je průměr za posledních 30 let. Minulý týden se tam rozpadl poslední nedotčený šelfový ledovec. Tlustá ledová plošina stará 4000 let se rozlomila a zmenšila se o 40 procent, konkrétně o zhruba 80 kilometrů čtverečních.

Požáry a vlny veder na Sibiři způsobují, že led v Severním ledovém oceánu nejvíce ubývá kolem ruského pobřeží, což je vidět na zobrazené mapě. Tím se otevírá severní mořská cesta pro lodní dopravu, která bývá polovinu roku neprůjezdná. I letos se otevřela extrémně brzy. V posledních letech provoz v Severním ledovém oceánu roste. První nákladní lodí, která proplula z ruského poloostrova Jamal až do Beringova průlivu, byl ruský tanker, který vyrazil na cestu už 18. května.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy