Španělské zemětřesení zabíjelo, lidé nocovali venku

Zahraničí Zahraničí
12. 5. 2011 8:32
Otřesy na jihovýchodě země poničily město Lorca, zemřelo nejméně 10 lidí, podívejte se
Záchranáři se v noční Lorce snažili zjistit, zda pod troskami nejsou další lidé
Záchranáři se v noční Lorce snažili zjistit, zda pod troskami nejsou další lidé | Foto: Reuters

* Ani ve čtvrtek ráno není jasné, zda se na seznam obětí připíší další jména * Stovky lidí ze strachu z dalších otřesů nocovaly venku * Počet obětí vzrostl na 10, úřady se obávají dalších * Svědectví z místa popisují chaos v ulicích * Doplněny informace o seismické oblasti Murcia na konci textu

Madrid - Nejméně deset mrtvých si ve středu večer na jihovýchodě Španělska vyžádalo zemětřesení, které dosáhlo intenzity až 5,3 stupně Richterovy škály.

V devadesátitisícovém městě Lorca se zhroutilo několik budov.

Starosta Francisco Jodar řekl, že oběti ve městě způsobily závaly a padající trosky. Podle jiného úředního zdroje byly desítky zraněných ošetřeny na místě.

Záběry z místa ukázaly šokované obyvatele venku na ulicích, snažící se dostat na otevřená prostranství.

Prohlédněte si fotografie z místa zemětřesení

"Najednou se začalo všechno pohybovat. Fotografie spadly ze zdi, všechno se třáslo. Podívala jsem se z okna, všude pobíhali lidí, jezdily sanitky a policejní auta," popsala místnímu rádiu jedna z obyvatelek města.

Podle agentury Reuters bylo zemětřesením postiženo na deset tisíc lidí. Stovky z nich raději nocovaly venku. Buď proto, že jim domovy srovnaly otřesy se zemí, nebo ze strachu, že přijdou ještě další záchvěvy.

Pád zvonu v přímém přenosu

První záchvěvy o síle 4,4 stupně se ozvaly v 18:47, ničivý úder o chvíli později.

Zničeny byly zejména staré historické budovy, z kostelní věže spadl zvon. Dramatickou chvíli natočili reportérové jedné z místních stanic, kteří se shodou okolností zrovna pohybovali u kostela.

Nemocnice v Lorce byla evakuována, mezi mrtvými je i dítě. Počet obětí během večera postupně narůstal, v úvodním zmatku starosta Jodar oznámil "jen" čtyři mrtvé.

Web El Pais citoval místního lékaře, který se spolu s kolegy vydal pomáhat přímo do ulic. Ošetřili údajně "mnoho lidí s vážnými zraněními, některé i v bezvědomí".

"Sanitky se k nim nedokázaly dostat, uvízly i na 40 minut," uvedl lékař.

Španělský premiér Jose Luis Zapatero, který se informaci o neštěstí dozvěděl na schůzce s králem Juanem Carlosem, už do postižených oblastí poslal záchranáře. Na místě katastrofy bude pomáhat i 200 vojáků.

Nejhorší za půl století

Podle BBC je středeční událost nejhorším zemětřesením za 50 let.

Podle americké geologické služby (USGS) bylo epicentrum otřesů zaměřeno přes 350 kilometrů jihovýchodně od metropole Madridu.

Španělsko ročně zaznamená stovky zemětřesení, vesměs však jen velmi slabých bez jakýchkoliv škod.

Právě region Murcia, kde leží postižené město Lorca, je seismicky nejaktivnější částí Pyrenejského poloostrova.

 

Právě se děje

Další zprávy