Španělé hledají život na Titanu. Vypadá jako dávná Země

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 10. 2012 11:10
Titan vědce zajímá, protože se podobá Zemi před vznikem života a zřejmě má oceán
Záhadný Titan. Skrývají se klíčové odpovědi v jeho vodách?
Záhadný Titan. Skrývají se klíčové odpovědi v jeho vodách? | Foto: Reuters, Wikimedia Commons

Madrid - Americké marťanské vozítko Curiosity ještě ani nedojelo do cíle v pahorkatině Sharp a španělští vědci na Evropském kongresu planetárních věd v Madridu představili vlastní ambiciózní projekt.

Míří ještě dál než NASA. Chtějí vyslat planetární sondu na největší měsíc Saturnu Titan.

Ten ve vědcích pátrajících po životě mimo naši planetu vzbuzuje eminentní zájem, protože z dat zaslaných sondami Cassini a Huygens vyplývá, že se pod zmrzlým povrchem Titanu ukrývá oceán vody.

A ta je, jak známo, považována za esenci života.

Největší Saturnův měsíc patří se svým systémem řek, jezer a kanálů k Zemi nejpodobnějším tělesům Sluneční soustavy. Podmínky na Titanu podle vědců připomínají ty, jež zřejmě panovaly na Zemi před vznikem života.

S tím by tam měl také robot TALIS (the Titan Lake In-situ Sampling Propeller Explorer) letět. Nepůjde totiž o vozítko, nýbrž o plavidlo.

To by mělo přistát poblíž severního pólu na hladině Ligeia Mare - největšího z jezer, které astronomové na Titanu objevili. Složení těchto zvláštních ploch není přesně známo. Zdá se, že obsahují kapalné uhlovodíky, zejména etan a metan.

Právě složení Titanových jezer i jejich okolí by měla Talis objasnit. Vědce bude samozřejmě nejvíce zajímat, zda jsou na největším měsíci Saturnu tzv. preobiotické látky, které mohou předcházet vzniku života.

Mise by měla navázat na práci primárně atmosférické sondy Huygens, která na Titanu přistála v roce 2005 a zhruba hodinu posílala přes mateřskou Cassini na Zem cenné informace.

Nová éra dobývání vesmíru

Španělé si slibují, že by mohl robot na Zem posílat získané údaje šest měsíců až rok. Za tu dobu by měl vesmírný člun doplout k nejbližšímu břehu a poslat informace i o pevnině.

"Základním cílem bude analyzovat prostředí, které na Titanu panuje. Zejména chemické složení jezer, jež jsou bohatá na uhlovodíky a dusík," píše se v konceptu, který byl v Madridu představen.

Pokud bude projekt realizován, měl by být použit nový systém pohonu, který posune kosmickou dopravu.

"Pohonný systém bude na celém projektu nejinovativnější. Otevře dveře nové generaci přistávacích modulů, které budou pracovat déle a efektivněji," vysvětlila CNN členka přípravného týmu Talis Igone Urdampilletaová ze společnosti Sener.

 

Právě se děje

Další zprávy