Soud uznal vinu mužů, kteří chtěli zabíjet v redakci

ČTK ČTK
4. 6. 2012 15:37
Útočníci chtěli obsadit deník Jyllands-Posten. Odsedí si 12 let
Po zveřejnění karikatur v Jyllands-Posten vypukly ve světě protidánské nepokoje.
Po zveřejnění karikatur v Jyllands-Posten vypukly ve světě protidánské nepokoje. | Foto: Reuters

Kodaň - Dánský soud uznal vinnými čtyři muže, kteří v roce 2010 plánovali krvavý útok na redakci deníku Jyllands-Posten.

Tři švédští občané a jeden Tunisan se chtěli střelbou pomstít za zveřejnění karikatur muslimského proroka Mohameda, které tyto noviny otiskly v roce 2005. Kresby Kurta Westergaarda tehdy vyvolaly obrovské rozhořčení v muslimském světě a vášnivé debaty o svobodě slova.

Soud ve městě Glostrup poblíž Kodaně poslal čtveřici na 12 let za mříže, což je trest na horní hranici sazby, protože mužům hrozilo maximálně 16 let vězení. Kromě toho jim soudce nařídil uhradit soudní výlohy, po odpykání trestu je navíc čeká vypovězení z Dánska.

Čtveřice útočníků arabského původu byla zatčena po měsíce trvající operaci tajných služeb v prosinci 2010. Podle obžaloby muži chtěli obsadit redakci deníku a zabít co největší počet lidí. Jejich cílem prý bylo také vyděsit veřejnost.

Soudy už v souvislosti s karikaturami v deníku Jyllands-Posten řešily několik násilných trestných činů. Loni například dostal trest devíti let vězení mladý Somálec, který plánoval vraždu výtvarníka Westergaarda.

Letos norský soudce odsoudil k několikaletému trestu vězení dvojici mužů, kteří v napojení na teroristickou síť Al-Káida plánovali spáchat na Jyllands-Posten pumový útok.

 

Právě se děje

Další zprávy