Soud: srovnat fašismus a islám není protizákonné

gaz
7. 4. 2008 18:15
Nizozemský politik Wilders je chráněn svobodou slova

Amsterdam - Nizozemský soud rozhodl o tom, že kontroverzní politik Geert Wilders se nedopustil ničeho protizákonného, když porovnával islám s fašismem a o proroku Mohamedovi mluvil jako o barbarovi.

Wilders své názory představil v patnáctiminutovém snímku Fitna, který uveřejnil na internetu. Ihned poté proti filmu protestovaly muslimské organizace a země.

Žalobu na Wilderse podala Nizozemská islámská federace (NIF), která ho obvinila z podněcování nenávisti a násilí vůči muslimům. NIF na soudu chtěla, aby poslanci podobné zveřejňování protimuslimských názorů zakázal.

Podle právníků je však Wilders chráněn svobodou slova v zemi.

"Sporné poznámky nejsou viděny jako protizákonné. Svoboda slova obžalovaného byla rozhodujícím faktorem v této záležitosti," citovala ze soudního prohlášení agentura Reuters.

Nizozemci se obávají, že by Wildersův film mohl vyvolat vlnu podobných protestů jako dánské karikatury proroka Mohameda před dvěma lety. V neděli se v pákistánském Karáčí sešlo přes 25 tisíc lidí, aby proti Wildersovu filmu i dánským karikaturám demonstrovali.

Wilders, který muslimy nevybíravými slovy kritizuje dlouhodobě, se však kát nehodlá.

"Vždy jsem věřil, že je nutné, aby bylo v politické debatě možné upozorňovat na nebezpečí pokračující islamizace Západu a Nizozemí," řekl Wilders agentuře ANP. "Nikdy jsem neměl pocit, že bych zašel příliš daleko."

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 58 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy