Somálští piráti unesli největší tanker v historii

Roman Gazdík
18. 11. 2008 8:33
Je velký jako letadlová loď
Sirius Star na archivním snímku
Sirius Star na archivním snímku | Foto: Reuters

Washington - Somálským pirátům se podařil další nevídaný kousek. Unesli tanker o velikosti letadlové lodi, a to v Indickém oceánu ve vzdálenosti 830 kilometrů od afrického pobřeží.

Podle amerického námořnictva s ním nyní míří do přístavu Eyl, kde ukořistěné lodi často kotví. Pentagon uvedl, že jde o "bezprecedentní" útok.

Sirius Star, vyrobený v Jižní Koreji a vlastněný Saúdskou Arábií, je největší dosud unesený tanker v historii. Je dlouhý 330 metrů, má kapacitu 318 tisíc tun a na palubě 2 miliony barelů ropy za více než 100 milionů dolarů. Jde o čtvrtinu denní ropné produkce Saúdské Arábie.

Americké námořnictvo nyní pohyb uneseného plavidla, na jehož palubě je 25 námořníků britské, chorvatské, polské, filipínské a saúdskoarabské národnosti, monitoruje, to je ale asi tak všechno, co prý může dělat.

NATO vyslalo kvůli pirátům k somálským vodám hlídky
NATO vyslalo kvůli pirátům k somálským vodám hlídky | Foto: Reuters

"Jakmile se dostanou do bodu, kdy jsou na palubě, je velmi těžké je z ní dostat, protože, jistě, nyní mají rukojmí," řekl novinářům na tiskové konferenci šéf sboru náčelníků USA admirál Mike Mullen, podle kterého jsou piráti dobře vycvičeni.

BBC uvedla, že jde o nevídaný podnik, jak kvůli velikosti lodi, tak kvůli vzdálenosti, v jaké byla unesena.

Somálští piráti jsou letos velmi aktivní a únosy lodí ve vodách nedaleko zdejšího pobřeží tvoří celou třetinu zaznamenaných v letošním roce. Piráti nyní ve své moci drží 12 lodí a 250 členů posádky. Jednou z nich je i ukrajinská Faina s nákladem ruských tanků mířících skrze Keňu do jižního Súdánu.

Sirius Star směřovala do Spojených států a její únos se projevil na zvýšení cen ropy na světových trzích.

Agentura Nová Čína v pondělí odpoledne oznámila, že piráti unesli další loď. Tentokrát jde honkongské nákladní plavidlo, které bylo uneseno v Adenském zálivu.


 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy