Somálští piráti unesli největší tanker v historii

Roman Gazdík
18. 11. 2008 8:33
Je velký jako letadlová loď
Sirius Star na archivním snímku
Sirius Star na archivním snímku | Foto: Reuters

Washington - Somálským pirátům se podařil další nevídaný kousek. Unesli tanker o velikosti letadlové lodi, a to v Indickém oceánu ve vzdálenosti 830 kilometrů od afrického pobřeží.

Podle amerického námořnictva s ním nyní míří do přístavu Eyl, kde ukořistěné lodi často kotví. Pentagon uvedl, že jde o "bezprecedentní" útok.

Sirius Star, vyrobený v Jižní Koreji a vlastněný Saúdskou Arábií, je největší dosud unesený tanker v historii. Je dlouhý 330 metrů, má kapacitu 318 tisíc tun a na palubě 2 miliony barelů ropy za více než 100 milionů dolarů. Jde o čtvrtinu denní ropné produkce Saúdské Arábie.

Americké námořnictvo nyní pohyb uneseného plavidla, na jehož palubě je 25 námořníků britské, chorvatské, polské, filipínské a saúdskoarabské národnosti, monitoruje, to je ale asi tak všechno, co prý může dělat.

NATO vyslalo kvůli pirátům k somálským vodám hlídky
NATO vyslalo kvůli pirátům k somálským vodám hlídky | Foto: Reuters

"Jakmile se dostanou do bodu, kdy jsou na palubě, je velmi těžké je z ní dostat, protože, jistě, nyní mají rukojmí," řekl novinářům na tiskové konferenci šéf sboru náčelníků USA admirál Mike Mullen, podle kterého jsou piráti dobře vycvičeni.

BBC uvedla, že jde o nevídaný podnik, jak kvůli velikosti lodi, tak kvůli vzdálenosti, v jaké byla unesena.

Somálští piráti jsou letos velmi aktivní a únosy lodí ve vodách nedaleko zdejšího pobřeží tvoří celou třetinu zaznamenaných v letošním roce. Piráti nyní ve své moci drží 12 lodí a 250 členů posádky. Jednou z nich je i ukrajinská Faina s nákladem ruských tanků mířících skrze Keňu do jižního Súdánu.

Sirius Star směřovala do Spojených států a její únos se projevil na zvýšení cen ropy na světových trzích.

Agentura Nová Čína v pondělí odpoledne oznámila, že piráti unesli další loď. Tentokrát jde honkongské nákladní plavidlo, které bylo uneseno v Adenském zálivu.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 42 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy