Sobotka: Levice podpoří na předsedu Evropské komise Junckera

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2014 15:56
Podle českého premiéra bude pak evropská levice výměnou za jeho podporu požadovat další posty ve vedení komise.
Jean-Claude Juncker.
Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

Paříž/Praha - Levicoví šéfové vlád zemí EU podpoří nominaci lucemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera z Evropské lidové strany na nového předsedu Evropské komise. Po jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a dalšími levicovými premiéry v Paříži to řekl předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

Evropská levice podle něj bude za podporu pro Junckera žádat post šéfa Evropského parlamentu a viditelné zastoupení v čele příští komise.

Sobotka předpokládá, že to bude právě dlouholetý lucemburský premiér, koho nakonec šéfové států a vlád EU nominují za nástupce Josého Manuela Barrosa.

"Myslím si, že by to bylo velké překvapení, pokud by Jean-Claude Juncker nebyl tím kandidátem, kterého navrhne Evropská rada Evropskému parlamentu," poznamenal český premiér. Očekává přitom, že pokud Juncker získá dostatečnou podporu od šéfů států a vlád států EU, najde se pro něj dostatečná podpora také u evropských poslanců, kteří ho budou schvalovat.

"Pokud má být v čele Evropské komise představitel Evropské lidové strany, tak je také důležité, aby v čele dalších institucí v Evropské unii byli viditelně zastoupeni sociální demokraté. Jde nám o to, aby tady bylo vyvážené zastoupení sociálních demokratů a lidovců v klíčových pozicích v Evropské unii," přiblížil Sobotka dohodu účastníků pařížské schůzky.

Jak volily země EU

EU vysledky voleb

GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích

Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.

Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.

"Chceme vést diskuzi o tom, aby v čele komise byli viditelně zastoupeni rovněž sociální demokraté, aby tam byly zastoupeny ženy a aby v čele Evropského parlamentu byl v prvním funkčním období sociální demokrat," doplnil Sobotka, podle něhož horkým kandidátem na vedení europarlamentu je jeho dosavadní předseda, německý sociální demokrat Martin Schulz.

Neformální schůzky v paláci Marigny se kromě Hollandea, Sobotky a Schulze zúčastnili také šéf italské vlády Matteo Renzi, dánská premiérka Selle Thorningová-Schmidtová, předseda rumunské vlády Victor Ponta, slovenský premiér Robert Fico a dále premiéři Malty, Rakouska a Belgie Joseph Muscat, Werner Faymann a Elio di Rupo. Za Německo byl přítomen vicekancléř Sigmar Gabriel.

Podle Sobotky se shodli, že budou usilovat o co nejrychlejší rozhodnutí o nominaci na nového šéfa komise.

"Sociálnědemokratičtí premiéři v Evropě budou usilovat o to, aby došlo k rozhodnutí už příští týden (na summitu v Bruselu)," poznamenal český premiér, podle něhož ale případná dohoda na kandidátovi bude záviset ještě na debatách na summitu.

Levice chce podporu zaměstnanosti

Levicoví šéfové vlád dnes podle Sobotky mluvili také o prioritách sociálnědemokratického tábora v příští Evropské komisi. "Evropa potřebuje změny, a i když bude s vysokou pravděpodobností šéfem Evropské komise Jean-Claude Juncker, nesmí to znamenat zakonzervování současného stavu Evropy," zdůraznil Sobotka.

Evropská levice podle něj bude chtít, aby nová komise podporovala hospodářský růst a zaměstnanost v EU a konkurenceschopnost evropského průmyslu.

"Já jsem do debaty vnesl dvě témata důležitá z pohledu České republiky: maximální zjednodušení pravidel pro čerpání evropských fondů a dobrá spolupráce s Evropskou komisí, pokud jde o čerpání evropských fondů. Druhá naše priorita je evropská energetika, která umožní konkurenceschopnost evropského průmyslu a nebude ho vyhánět z Evropy," uvedl Sobotka, který bude chtít s Junckerem o českých prioritách ještě před bruselským summitem hovořit.

Hollande podle agentury AFP řekl, že na schůzce se hovořilo také o řešení imigrace do EU a možnostech Paktu stability, který určuje pravidla rozpočtové politiky. Stanovuje, že deficit veřejných financí nesmí překročit tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a že veřejný dluh by neměl být přes 60 procent HDP.

V EU se začíná hovořit o uvolnění interpretaci pravidel v podobě nezapočítávání určitých typů státních prorůstových investic do výše deficitu či prodloužení časového rámce ke zvládnutí vzniklých potíží.

Na podporu růstu se chce soustředit italské předsednictví EU ve druhé polovině letošního roku. Dnešní pařížská schůzka měla podle agentury AFP zbrzdit Renziho návrhy na uvolnění pravidel.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy