Sníh a mráz v Evropě: Srbsko potřebuje ledoborec, Francouzi jsou bez elektřiny

ČTK ČTK
14. 1. 2017 20:17
Mnohé evropské země se potýkají s dopady silného sněžení a mrazivého počasí. Tisíce francouzských domácností zůstávají bez elektřiny, z Řecka jsou hlášeny problémy s dodávkami vody. V Německu měla zpoždění více než stovka letů na mnichovském letišti. Srbsko požádalo Budapešť o vyslání ledoborců, které by pomohly uvolnit tok Dunaje. Z Lotyška jsou za uplynulý týden hlášena tři úmrtí kvůli mrazu.
Sněhová kalamita blízko Frauenfeldu, Švýcarsko
Sněhová kalamita blízko Frauenfeldu, Švýcarsko | Foto: Reuters

Atény/Paříž/Berlín - Řada Evropanů se stále potýká s dopady silného sněžení a mrazivého počasí

Srbsko požádalo Budapešť o vyslání ledoborců, které by pomohly uvolnit tok Dunaje. Srbské úřady podle agentury AP vyhlásily podél částí Dunaje blízko maďarské hranice mimořádnou situaci.

Zamrzlý Dunaj v Budapešti | Video:

Ve Francii podle provozovatele elektrické sítě Enedis zůstává v důsledku sněhové bouře Egon bez proudu asi 32 500 domácností, zejména v pobřežních oblastech Normandie a Pikardie na severu země. Ve čtvrtek večer, kdy bouře vrcholila, bylo od dodávek elektřiny odříznuto až 330 tisíc domácností. Ve francouzských Pyrenejích při sesuvu laviny zemřela jedna žena a jeden muž utrpěl těžká zranění.

Z Německa jsou v důsledku bouře Egon hlášena zpoždění u více než stovky odletů a příletů na mnichovském letišti. Železniční doprava ale ve většině částí země funguje normálně, uvedla agentura DPA.

Na dálnici mezi německými městy Hamburk a Lübeck se stala hromadná nehoda asi tří desítek aut, která si vyžádala jeden lidský život a řadu zranění, z toho pět těžkých. Podle policie se zřejmě na vozovce vytvořila ledová vrstva.

Z Řecka jsou nadále hlášeny problémy s dodávkami vody. Zhruba 150 tisíc obyvatel města Volos se podle tamních médií musí už třetí den obejít bez vody z vodovodu, protože potrubí na řadě míst v důsledku nízkých teplot popraskalo.

Z Lotyška jsou za uplynulý týden hlášena tři úmrtí v důsledku mrazivého počasí. Od začátku roku si tak nízké teploty v této zemi vyžádaly již 14 lidských životů.

Sníh v Benátkách u Náměstí Svatého Marka
Sníh v Benátkách u Náměstí Svatého Marka | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy