Sníh a mráz v Evropě: Srbsko potřebuje ledoborec, Francouzi jsou bez elektřiny

ČTK ČTK
14. 1. 2017 20:17
Mnohé evropské země se potýkají s dopady silného sněžení a mrazivého počasí. Tisíce francouzských domácností zůstávají bez elektřiny, z Řecka jsou hlášeny problémy s dodávkami vody. V Německu měla zpoždění více než stovka letů na mnichovském letišti. Srbsko požádalo Budapešť o vyslání ledoborců, které by pomohly uvolnit tok Dunaje. Z Lotyška jsou za uplynulý týden hlášena tři úmrtí kvůli mrazu.
Sněhová kalamita blízko Frauenfeldu, Švýcarsko
Sněhová kalamita blízko Frauenfeldu, Švýcarsko | Foto: Reuters

Atény/Paříž/Berlín - Řada Evropanů se stále potýká s dopady silného sněžení a mrazivého počasí

Srbsko požádalo Budapešť o vyslání ledoborců, které by pomohly uvolnit tok Dunaje. Srbské úřady podle agentury AP vyhlásily podél částí Dunaje blízko maďarské hranice mimořádnou situaci.

Zamrzlý Dunaj v Budapešti | Video:

Ve Francii podle provozovatele elektrické sítě Enedis zůstává v důsledku sněhové bouře Egon bez proudu asi 32 500 domácností, zejména v pobřežních oblastech Normandie a Pikardie na severu země. Ve čtvrtek večer, kdy bouře vrcholila, bylo od dodávek elektřiny odříznuto až 330 tisíc domácností. Ve francouzských Pyrenejích při sesuvu laviny zemřela jedna žena a jeden muž utrpěl těžká zranění.

Z Německa jsou v důsledku bouře Egon hlášena zpoždění u více než stovky odletů a příletů na mnichovském letišti. Železniční doprava ale ve většině částí země funguje normálně, uvedla agentura DPA.

Na dálnici mezi německými městy Hamburk a Lübeck se stala hromadná nehoda asi tří desítek aut, která si vyžádala jeden lidský život a řadu zranění, z toho pět těžkých. Podle policie se zřejmě na vozovce vytvořila ledová vrstva.

Z Řecka jsou nadále hlášeny problémy s dodávkami vody. Zhruba 150 tisíc obyvatel města Volos se podle tamních médií musí už třetí den obejít bez vody z vodovodu, protože potrubí na řadě míst v důsledku nízkých teplot popraskalo.

Z Lotyška jsou za uplynulý týden hlášena tři úmrtí v důsledku mrazivého počasí. Od začátku roku si tak nízké teploty v této zemi vyžádaly již 14 lidských životů.

Sníh v Benátkách u Náměstí Svatého Marka
Sníh v Benátkách u Náměstí Svatého Marka | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy