Slovenský ministr vnitra Kaliňák odstoupil. Předčasné volby by nám nevadily, řekl šéf koaliční SNS

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2018 14:57
Šéf koaliční Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko řekl, že nemá problém s předčasnými volbami, pokud Most-Híd vládu přestane podporovat.
Slovenský ministr vnitra Kaliňák rezignoval. Odstoupením chci uklidnit situaci, řekl | Video: TV Markíza/TVnoviny.sk

Bratislava Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (Směr-SD) odstoupil ze své funkce. Oznámil to na dopolední tiskové konferenci. Politik vládní strany premiéra Roberta Fica se dostal pod velký tlak v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka.

"V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit," řekl Kaliňák novinářům. 

Demisi hodlá předat prezidentovi v příštích dnech. Na nadcházející schůzi sněmovny, která začíná v úterý, chce ještě předkládat vládní návrhy zákonů.

Zároveň ale Kaliňák neřekl, jestli bude dál pokračovat v politice, například jako poslanec Národní rady. "V zásadě je to přirozená cesta, mám mandát," dodal s tím, že slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara považuje za muže na svém místě. I ten čelí tlaku na rezignaci v souvislosti s vraždou Kuciaka a jeho snoubenky.

Rezignace nemusí partnerům Směru stačit

Odstoupení kontroverzního ministra bylo jedním z požadavků, které zaznívaly i na pátečních demonstracích ve městech po celém Slovensku a v zahraničí. Jeho rezignaci požadovala také vládní strana Most-Híd.

Kaliňák je druhým ministrem kabinetu premiéra Roberta Fica, který po dvojnásobné vraždě oznámil rezignaci. Minulý týden ve funkci skončil ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.

Slovenský ministr vnitra ohlásil demisi před jednáním širšího vedení Mostu-Híd o řešení stávající politické krize. Šéf strany Béla Bugár po pondělní schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou neuvedl, zda Kaliňákova demise bude postačovat. "Dokud jednáme, žádné dílčí informace poskytovat nebudeme," řekl Bugár. Jeho strana později v tiskové zprávě uvedla, že změna na postu ministra vnitra byla nevyhnutelná pro možnost uklidnění situace.

Pro část Mostu-Híd je podle jejich poslance Františka Šebeje přijatelný jen odchod premiéra Roberta Fica. Jeho vyjádření před začátkem jednání vedení strany citoval deník SME.

Šéf vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko po schůzce s prezidentem Kiskou řekl, že nemá problém s předčasnými volbami, pokud Most-Híd vládu přestane podporovat. "SNS se nebude bránit a nebude se držet žádného postu, včetně mého postu. Pokud to bude možné, jsme připraveni na rekonstrukci vlády podle představ premiéra, podle představ prezidenta. Pokud to nebude možné, jsme připraveni i na debaty o předčasných volbách," prohlásil Danko.

Danko řekl, že pokud lídři koaličních stran nedokážou zaručit jednotu poslaneckých klubů, vláda nebude mít budoucnost. V případě, že koalice přijde o většinu ve sněmovně, SNS bude podle něj prosazovat co nejrychlejší předčasné volby.

Na Kaliňákovu rezignaci už reagoval premiér Robert Fico. Podle něj odchází ministr z funkce v zájmu stability a pokračování pozitivní vládní politiky. "Odchod Roberta Kaliňáka chápu především jako jeho osobní příspěvek ke stabilitě, udržení demokracie a možnosti pokračovat v pozitivní politice pro lidi," napsal Fico na facebooku s tím, že Kaliňák podle něj byl "jeden z nejtalentovanějších ministrů".

Kauza Bašternák a další

Kaliňák ještě minulý týden svůj odchod z vládní funkce opakovaně odmítl. Představitelé Ficova Směru-SD ale v uplynulých dnech uvedli, že jsou připraveni nabídnout Mostu-Híd takové řešení, aby tato strana zůstala v koalici.

List Plus Jeden deň napsal, že ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně Mostu-Híd Lucia Žitňanská požaduje odchod Fica z postu premiéra, v opačném případě hodlá sama podat demisi. Žitňanská minulý týden kritizovala Fica za jeho výroky, kterými obvinil Kisku například z mocenských her. Hlava slovenského státu předtím navrhla zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako řešení krize důvěry lidí ve stát po vraždě novináře a jeho partnerky.

Slovenská opozice se předloni neúspěšně pokoušela Kaliňáka odvolat ve sněmovně v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s podnikatelem Ladislavem Bašternákem, který byl mezitím obviněn z daňových deliktů. Premiér Fico, který si od Bašternáka pronajímá luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti, tehdy označil Kaliňáka za nejlepšího ministra vnitra v historii Slovenska.

"Rezignace Kaliňáka je z hlediska očisty veřejného života od korupce a mafie absolutně nedostatečná," reagovala nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita na oznámení Kaliňáka o rezignaci na post ministra. Podobně se vyjádřilo také opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Minulý týden elitní slovenský prokurátor Vasiľ Špirko obvinil Kaliňáka, že v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci. Bylo to podle něj kvůli vyšetřování podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka při zadávání veřejné zakázky. Špirko dohlížel i na prověřování zmiňovaných obchodních transakcí mezi Kaliňákem a Bašternákem. Následně byl Špirko dvakrát obviněn, poprvé předloni ze zneužití pravomocí, a spisy mu byly odňaty. Prokuratura obvinění Špirka později zrušila. Kaliňák již dříve Špirkovo obvinění odmítl.

Video: Podívejte se na záběry z největší demonstrace na Slovensku od roku 1989

Na Slovensku vyšly do ulic měst protestovat desetitisíce lidí | Video: TV Markíza/TVnoviny.sk
 

Právě se děje

Další zprávy