Slováci vrátili úder přes Dunaj.Zamítli dvojí občanství

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
26. 5. 2010 17:00
Zákon prošel parlamentem. Dá se očekávat vystupňování napětí mezi Budapeští a Bratislavou

Budapešť - Maďarský parlament ve středu schválil zákon o dvojím občanství pro dva miliony etnických Maďarů, kteří žijí v okolních zemích. Hlavně na Slovensku, v Rumunsku, Srbsku a na Ukrajině.

Poslanci tak učinili přes velký odpor Slovenska, které hrozí, že pokud slovenští Maďaři požádají o maďarské občanství, ztratí slovenské.

Pro zákon hlasovalo 344 zákonodárců, jen tři byli proti. Po dubnových volbách má v maďarském parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu konzervativní strana Fidesz.

"Parlament má morální povinnost zákon o dvojím občanství odhlasovat," řekl mluvčí Fideszu Peter Szijjártó.

Slovenský parlament zareagoval promptně. Ještě dnes odpoledne pustil do druhého čtení novelu zákona o slovenském občanství. Zákon vstoupí v novém znění v platnost 17.července.

Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu.
Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu. | Foto: Reuters

"Kto dobrovoľne príjme občianstvo madarskej republiky, stráca občianstvo slovenskej. Čakali sme do poslendej chvíle, no neochota Maďarov rokovať rozhodla o tom, že Slovensko pristúpi k novelizácii nášho zákona o občianstve," uvedl k tomu dnes Robert Fico

Přijetí zákonů pravděpodobně povede k prudkému vyostření napětí a nepřátelské rétoriky mezi slovenským kabinetem Roberta Fica a maďarskou vládou Viktora Orbána. Na Slovensku žije asi půl milionu osob maďarské národnosti.

Podle Fica maďarský ministerský předseda odmítl nabídku k jednání o občanství a stejně tak Budapešť nereagovala na slovenskou nabídku k vytvoření společné komise.

Maďarský parlament.
Maďarský parlament. | Foto: Reuters

Český prezident Václav Klaus dnes přijal slovenského velvyslance v Praze a vyjádřil Slovensku svoji solidaritu.

Maďarský zákon odmítá také slovenská pravicová opozice. "Je to špatný, nesprávný a neperspektivní krok, který přinese napětí," uvedl předseda Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ) Mikuláš Dzurinda.

Slovensko-maďarské vztahy zatížily v posledních letech spory o slovenský jazykový zákon, zásah slovenské policie proti maďarským fotbalových fanouškům, diplomatický incident s odmítnutou návštěvou maďarského prezidenta v Komárnu loni 21.srpna a také házení zápalných lahví na slovenskou ambasádu a kulturní středisko v Budapešti.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy