Slováci si po ostré kampani zvolí vedení Bratislavy

Monika Horáková
27. 11. 2010 9:00
Volit se bude i v dalších 3000 městech a obcích
Slovensko volí
Slovensko volí | Foto: Fránek Hynek

Bratislava - Slovensko v sobotu čekají komunální volby. V souvislosti s nimi zaznívá nejčatěji jedna otázka: Obhájí pravice své tradiční bašty - Bratislavu, Košice a Prešov?

Šance jsou pro pravici i levici vyrovnané, shodují se pozorovatelé a připomínají, že nedávné parlamentní volby vyhrál Ficův Smer. Středopravá koalice se dostala k moci jen proto, že Smer nenašel koaliční partnery. Komunální volby se tak stanou pro koalici prubířským kamenem.  

Pozorovatelé se však neshodují pouze na rozložení šancí. Téměř jednohlasně tvrdí, že letošní předvolební kampaň patřila k jedněm z nejostřejších v historii Slovenska.

Kandidátka na primátorku Bratislavy za SDKÚ Magda Vášáryová například vzbudila podezření, že v rámci svého předvolebního boje nechala instalovat parodující bilboardy na svého soupeře za stranu Smer.

Bilboardy znázorňovaly Milana Ftáčnika jako trojského koně Roberta Fica. Nezávislý Ftáčnik, který kandiduje s podporou Smeru, by se po případném vítězství mohl stát podle kritiků "Ficovou loutkou".

Zatímco Ftáčnik je přesvědčen, že "zásah" přišel z tábora SDKÚ, Vášáryová jakoukoli souvislost odmítá. Proti jejímu tvrzení však podle slovenských médií hovoří skutečnost, že bilboardy s Ftáčnikem se objevily na plochách, které si zaplatila právě SDKÚ. 

Předvolební boj vzplál ale i v jiných slovenských městech. Kandidát na primátora v Martine Andrej Hrnčiar například dostal e-mailem výhružku smrtí. Anonym ho upozorňoval, že si má vzpomenout, jak skončil nedávno zastřelený prominentní advokát Ernest Valko.

Čekáte dlouho v ambulanci? Lékaře máte na zastupitelstvu

Hrnčiarovi protikandidáti však podle deníku Pravda kontrovali oznámením, že Hrnčiar informaci o výhružce smrtí použil jen jako nástroj na ovlivnění voličů.  

V dalších městech se vyskytly i jiné metody - od informací o spolupráci s STB po odhalení nekale získaných bytů. V Banské Bystrici zase anonym poukazoval na vysoký počet lékařů v místním zastupitelstvu: "Čekáte dlouho v ambulanci? Váš lékař je zřejmě na zastupitelstvu."

Co se týče povolebního uspořádání, deník Sme již před časem napsal, že galerie česko-slovenských podobností by se po komunálních volbách na Slovensku nemusela "naštěstí" rozšířit o takové množství "nechtěných" koalic, jako se tomu stalo v případě ODS a ČSSD v České republice.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy