Slováci a Maďaři se usmířili. Ale zřejmě jen do voleb

Martin Novák Martin Novák
26. 12. 2009 8:05
Vztahy mohou vyostřit příští rok maďarské volby. Favoritem je strana Fidesz, více protislovenská než socialisté

Bratislava/Budapešť - Evropská unie si odvykla tomu, že by spory mezi dvěma jejími členskými státy zacházely až k protestním demonstracím, házením zápalných lahví či nepouštění prezidenta jedné země do druhé.

Letošní rok ale ukázal, že něco takového stále možné jo. Slovensko a Maďarsko jsou důkazem, že některá stará nepřátelství a domnělé či skutečné historické křivdy žijí dál a zcela neodplynuly.

Na hokejovém Mistrovství světa Slováci v ostře sledovaném
Na hokejovém Mistrovství světa Slováci v ostře sledovaném | Foto: Sport

V roce 2006 Maďary rozhodně nepotěšilo, že se členem vládní koalice na Slovensku stala Slovenská národní strana. Jejíž šéf Ján Slota si libuje v protimaďarských výrocích.

Dlouho byl vcelku klid. vášně zvedlo až loňské fotbalové utkání v Dunajské Stredě, po kterém policie tvrdě zasáhla proti maďarským fanouškům.

Na hokejovém Mistrovství světa pak dolšo k historickému zápasu obou rivalů. Slováci byli jasným favoritem, nakonec vyhráli jen těsně 4:3. Při slovenské hymně se po zápase linul ze sektorů maďarských fandů pískot a hučení... 

Skutečné vyostření vztahů ale přišlo až letos v srpnu s novým slovenským jazykovým zákonem.

Od ledna 2010 mají za jeho porušování hrozit pokuty až 5 tisíc eur (až 130 tisíc korun). Podle normy smí menšiny beztrestně užívat vlastní jazyk v oficiálním styku ve městech a vesnicích, kde tvoří více než dvacet procent obyvatel.

Maďarská menšina, která tvoří deset procent obyvatel Slovenska, stejně tak jako maďarská vláda, protestují. Zákon prý záměrně diskriminuje právě slovenské občany, jejichž rodnou řečí je maďarština.

Ján Slota, předseda Slovenské národní strany.
Ján Slota, předseda Slovenské národní strany. | Foto: Ondřej Besperát

Podle Slováků se zákon neliší od těch, které platí i v jiných státech Evropské unie, kde žijí početné menšiny.

Kdo má pravdu? Vysoký komisař Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro otázky národnostních menšin Knut Vollebaek prohlásil: "Část kritiky slovenského jazykového zákona byla oprávněná, část přehnaná a zavádějící." Takže si každý může vybrat.

Série incidentů a invektiv ale byla nastartovaná. Slovenská ambasáda i kulturní institutu v Budapešti se stali terči útoků lahvemi a dokonce pokusů o žhářství.

V srpnu pak slovenská vláda odmítla povolit maďarskému prezidentovi László Szólyomovi návštěvu Komárna, kde chtěl odhalit sochu uherského krále Štěpána.

Foto: Aktuálně.cz

Nacionalisté z Maďarské gardy pochodovaly v krojích na slovenské straně hranic, několik jich zatkla slovenská policie.

Ačkoliv setkání premiérů Roberta Fica a Gordona Bajnaie v září přineslo určité uklidnění a příslib společného boje proti extremismu na obou stranách, jiní politici pokračovali v silných výrocích.

Maďarský ministr zahraničí Péter Balázs v rozhovoru pro dnešní vydání listu Süddeutsche Zeitung označil Slovensko za "mladšího bratra, kterého je třeba naučit evropským obyčejům". V reakci byl maďarský velvyslanec v Bratislavě povolán na ministerstvo zahraničí, kde mu byl tlumočen důrazný protest.

Slovenský vicepremiér Dušan Čaplovič pak označil projev šéfa opoziční maďarské strany Fidesz Viktora Orbána v Rimavské Sobotě za politický útok proti Slovensku a evropským hodnotám.

Viktor Orbán, pravděpodobný příští maďarský premiér.
Viktor Orbán, pravděpodobný příští maďarský premiér. | Foto: Reuters

Orbán na sjezdu Strany maďarské koalice (jedné ze stran, reprezentující maďarskou menšinu na Slovensku) žádal, aby Maďaři na Slovensku měli stejné práva jako menšiny jinde v Evropské unii.

Vyhlídky na příští rok nejsou nejlepší. Na Slovensku i v Maďarsku budou parlamentní volby.

Očekává se, že v Maďarsku zvítězí Fidesz,  který chce důrazněji hájit Maďary na Slovensku.

"Žádné vyřešení slovensko-maďarského sporu kolem jazykového zákona a práv maďarské menšiny na Slovensku není na obzoru. Problém se proto pravděpodobně stane dominantním tématem parlamentních voleb, které se v roce 2010 budou konat v obou zemích," uvádí se v analýze maďarského výzkumného institutu Political Capital.

Institut také kostnatoval, že ve sporu o jazykový zákon si slovenská diplomacie vedla aktivnějí a lépe než maďarská a Evropu získala spíše na svoji stranu.

 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy