Skandály zasaženou BBC má uzdravit šéf opery

ČTK ČTK
22. 11. 2012 16:41
Novým ředitelem mediální společnosti je Tony Hall, který vedl Královskou operu
Sídlo BBC v srdci Londýna, ilustrační snímek.
Sídlo BBC v srdci Londýna, ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Londýn - Generálním ředitelem britské mediální společnosti BBC bude nynější ředitel Královské opery v londýnské Covent Garden a bývalý šéf zpravodajství BBC Tony Hall. Oznámil to šéf rady BBC Chris Patten.

Hall nastoupí do funkce v březnu. Jeho předchůdce George Entwistle musel odejít z čela BBC po pouhých 54 dnech kvůli přehmatům ve zpravodajství. Po aféře kolem údajné pedofilie bývalého moderátora BBC Jamese Savilea veřejnoprávní BBC ublížila také reportáž nepravdivě naznačující, že pedofilem byl i konzervativní politik Alistair McAlpine.

Podle Pattena je Hall "správným člověkem, aby vyvedl BBC z nynější krize". Jeho novinářská zkušenost bude "neocenitelná ve snaze BBC o obnovu reputace", dodal.

"Uplynulých osm týdnů bylo pro BBC velmi traumatizujících, ale... dnešek je začátkem nové fáze," dodal.

BBC nejprve postihla aféra kolem Savilea, na kterou upozornil začátkem října pořad konkurenční televize ITV. Podle něj Savile zneužíval nezletilé desítky let v ateliérech BBC, ale i v nemocnicích a dětských domovech.

Jimmy Savile.
Jimmy Savile. | Foto: Reuters

Především ale vyšlo najevo, že prestižní zpravodajský pořad BBC NewsNight měl loni v prosinci před dokončením reportáž o údajné Savileově pedofilii, ale vedení pořadu odvysílání náhle zrušilo.

Začátkem letošního listopadu opět NewsNight vysílal reportáž o zneužívání dětí v dětských domovech ve Walesu v 70. a 80. letech. Jeden muž, který patřil k obětem, řekl reportérům, že ho zneužil i McAlpine.

NewsNight jeho jméno nezveřejnil, ale na internetu se brzy objevily spekulace, že jde právě o McAlpinea. Ukázalo se, že si reportéři pořadu výpověď oběti neověřili.

Poprask kolem McAlpinea již Entwistle ve funkci nepřežil a 10. listopadu rezignoval. Nepomohla mu ani vystoupení v rozhlase a v parlamentním mediálním výboru, kde BBC hájil jen nepřesvědčivým způsobem.

Pro BBC to znamenalo největší krizi od ledna 2004. Tehdy musel odstoupit generální ředitel Greg Dyke, když se ukázalo, že jeden z reportérů BBC uvedl v jednom rozhlasovém vstupu bez dostatečných důkazů, že vláda Tonyho Blaira upravila zprávu tajných služeb, aby ospravedlnila invazi v Iráku.

Jednašedesátiletý Hall byl v BBC od roku 1973. Vypracoval se na šéfa zpravodajství a v roce 1999 ho v souboji o vedení stanice porazil právě Dyke. Hall byl pak od roku 2001 v čele Královské opery, která byla v té době také v krizi.

Podařilo se mu slavnou operní a baletní scénu otevřít novým trendům i širšímu spektru posluchačů a jeho působení v čele Královské opery je všeobecně oceňováno.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy