reklama
 
 

Sikhové se bouří. Násilí se přelilo z Vídně do Paňdžábu

25. 5. 2009 18:46
Nedělní potyčka ve vídeňské modlitebně vyvolala nepokoje i v pravlasti sikhismu

Čandigarh/Vídeň - Dva lidé dnes přišli o život a nejméně osm utrpělo zranění během násilných protestů v indickém svazovém státě Paňdžáb.

Podle agentury Reuters, jež se odvolává na místní policii, vyvolal nepokoje ve zdejší komunitě dalitů alias nedotknutelných (v tradičním kastovním systému, který v oblasti indického subkontinentu přetrvává, je to ta nejnižší vrstva) incident, k němuž došlo v neděli odpoledne ve Vídni.

Tam byl během bohoslužby v sikhské modlitebně na Pelzgasse ve čtvrti Rudolfsheim smrtelně postřelen 57letý guru Sant Rama Nand, jehož napadla ozbrojená skupina příslušníků jiného sikhského náboženského směru.

Věřící, kterých bylo ve svatyni v tu dobu asi 150 až 350, se podle očitých svědků na útočníky, kteří stříleli z pistole a měli u sebe i dýky, vrhli, odzbrojili je a dva z nich těžce zranili. Policie všechny podezřelé údajně zadržela. Celkem bylo zraněno nejméně 16 lidí.

Postřeleného duchovního, který přijel kázat do Vídně z Indie, přestože zástupci okolních sikhských komunit proti jeho návštěvě protestovali, se lékařům zachránit nepodařilo. Přes včasnou operaci v noci na dnešek svým zraněním podlehl.

Stav druhého zraněného duchovního, kterým je 68letý Sant Nirandžan Dass, je podle rakouské agentury APA po operaci stabilizovaný.

Jednu ze dvou obětí nepokojů, které vídeňský incident vyvolal v pravlasti sikhů - v Paňdžábu -  zastřelily bezpečnostní jednotky, když se rozlícený dav vrhl na policejní stanici. Úřady také musely v některých oblastech vyhlásit zákaz vycházení.

„Situace zůstává napjatá, ale je pod kontrolou," citovala agentura Reuters policejního mluvčího R.K.Jaiswala z města Džalandháru, kde k násilnostem došlo.

S žádostí o zachování klidu se na obyvatele Paňdžábu obrátil i indický premiér Manmóhan Singh.

Guru Sant Rama Nand byl členem náboženské sekty Dera Sachkhand, jejíž členové se rekrutují převážně z řad dalitů. Většina sikhů je údajně považuje za odpadlíky od hlavního proudu jejich náboženství.

To má své kořeny právě v Paňdžábu, ale díky migraci se dnes rozšířilo do celého světa. Z odhadovaného počtu 25 milionů sikhů jich nejvíce stále žije v Indii (přes 19 milionů), velké sikhské komunity mají ale také Británie, Kanada či Spojené státy. V Rakousku jich úřady evidují téměř tři tisíce, což je například více než mormonů, anglikánů či baptistů.

autor: Pavel Vondra | 25. 5. 2009 18:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama