Severní Korea plní hrozby. Odpečetila jaderný reaktor

man
22. 9. 2008 11:33
USA podle Pchjongjangu porušily dohodu
Jaderný reaktor v severokorejském Jongbjonu
Jaderný reaktor v severokorejském Jongbjonu | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea vyzvala experty z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) k odstranění pečetí z jaderné elektrárny v Jongbjonu. Agentura žádosti vyhověla.

Severokorejská vláda tak zřejmě začala plnit svoji hrozbu z minulého týdne, že obnoví svůj jaderný reaktor a považuje tak dohodu s USA, Čínou a dalšími zeměmi o svém nukleárním odzbrojení za ukončené.

"Podnikáme přípravné práce na obnově reaktoru. Obnovíme jeho původní statut, znovu bude v provozu," řekl řekl v pátek v Pchjongjangu mluvčí ministerstva zahraničí Hun Hak-pung.

Dále čtěte: Kim Čong-il byl operován po mrtvici, ale přežije

Severokorejský komunistický režim začal demontovat své jaderné zařízení v listopadu výměnou za to, že dostane hospodářskou pomoc od Spojených států, Jižní Koreje a Japonska.

Kim Čong-il
Kim Čong-il | Foto: Reuters

Nyní ale Severokorejci obviňují Washington, že nedodržel dohodu. Stále nevyškrtl KLDR (Korejskou lidově-demokratickou republiku, jak zní oficiální název) ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Američané tvrdí, že rozsah severokorejské demontáže musí nejprve na místě ověřit mezinárodní inspektoři. KLDR šokovala svět v říjnu 2006, když provedla pod zemí první a zatím poslední výbuch atomové bomby.

Vůdce severokorejského režimu Kim Čong-il se podle jihokorejské rozvědky zotavuje po operaci, kterou podstoupil po nedávné mrtvici. Jeho stav není přesně známý, ale údajně neumírá.

Šestašedesátiletý Kim se nedávno neobjevil na vojenské přehlídce u příležitosti 60. výročí vzniku Severní Koreje, což vyvolalo spekulace o jeho vážné nemoci nebo dokonce smrti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Rusko stálo za smrtí Litviněnka v Británii, oznámil evropský soud

Rusko je odpovědné za smrt svého zběhlého agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Uvedl to ve svém úterním verdiktu Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem plutonia 210 a ještě před svou smrtí z otravy obvinil šéfa Kremlu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy