V Ženevě začalo první jednání syrské vlády a opozice

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 25. 1. 2014 13:26
Delegace se dosud u jednoho stolu nesetkaly. Zmocněnec OSN jednal s každou zvlášť.
Lachdar Brahímí s Pan Ki-munem.
Lachdar Brahímí s Pan Ki-munem. | Foto: Reuters

Ženeva -  Na konferenci o mírovém řešení konfliktu v Sýrii v Ženevě začala první přímá schůzka delegací syrské vlády a opozice.

Podle OSN se schůzky jako zprostředkovatel účastní i zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí. Syrská vláda před zahájením rozhovorů potvrdila odmítavé stanovisko k požadavku vytvořit přechodný kabinet.

Obě delegace se měly společně sejít již v pátek, k setkání ale nedošlo. Brahímí s nimi hovořil odděleně, tedy stejně jako ve čtvrtek. Ještě před polednem přijal vládní delegaci, s opozicí se pak sešel pozdě odpoledne.

Setkání s vládní delegací trvalo asi hodinu. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po něm podle agentury Reuters pohrozil, že pokud do soboty nezačnou skutečná, tedy přímá jednání, vládní delegace ze Ženevy odjede.

Podle diplomatů budou obě strany jakékoli své poznámky adresovat Brahímímu, a ještě si je nebudou říkat přímo. Během první dopolední schůzky však zástupci obou stran sedící u stolu ve tvaru písmene U nehovořili vůbec. Zhruba půlhodinový proslov měl Brahímí.

"První schůzka skončila. Barahímí hovořil asi 30 minut a nikdo z delegátů nic neřekl," řekl novinářům jeden ze zástupců opozice Anás Abdá. Delegace prý do jednacího sálu vešly každá jiným vchodem a stejným způsobem.

Obě strany se opět sejdou v 16:00 SEČ, kdy už by měly hovořit o humanitárních záležitostech, řekl Abdá.

Brahámí podle něj delegacím řekl, že první dva dny rozhovorů by se měly zaměřit na problematiku civilistů obklíčených ve městech, jako je Homs, na možnosti vyhlašování místních příměří a na otázku přístupu k humanitární pomoci. K závažným politickým tématům se mají dostat postupně.

Dohodli jsme se, že se sejdeme v jedné místnosti

Po schůzce s opozicí Brahímí novinářům řekl, že společná schůzka bude v sobotu. "Dohodli jsme se, že se zítra (v sobotu) sejdeme v jedné místnosti," oznámil podle Reuters.

Nicméně podle agentury AFP bylo vyjádření zmocněnce poněkud opatrnější. "Včera (ve čtvrtek) a dnes jsem se odděleně setkal s delegacemi opozice a vlády a zítra (v sobotu) - doufáme, že jsme se dohodli - se sejdeme ve stejné místnosti," uvedl prý Brahímí.

Podle Reuters páteční oddělené rozhovory s delegacemi reprezentant OSN označil za povzbudivé. Dodal přitom, že další vyjednávání bude založeno na prohlášení velmocí z června 2012, které vyzývá znesvářené strany syrského konfliktu, aby souhlasily s vytvořením přechodné vlády. "Myslím, že to obě strany velmi dobře chápou a přijímají to," poznamenal.

Nynější konference začala ve středu v Montreux, ve čtvrtek pokračovala separátními schůzkami a dnes měla vyvrcholit setkáním obou syrských delegací u jednoho stolu. Cílem je dohodnout se na ukončení syrského konfliktu nebo aspoň na pomoci civilistům. Od začátku konference ale obě delegace a spolu s nimi země, které za oběma stranami stojí, nedávaly najevo, že jsou připraveny ustoupit od svých rozdílných stanovisek.

Jednání hrozilo krachem

Opozice v pátek nejprve oznámila, že se nesejde s Mualimovou delegací, dokud zástupci vlády nepodepíší závěry ženevského setkání z roku 2012. "Požádali jsme zmocněnce OSN, aby se zástupci režimu podepsali pod závěry první ženevské konference. Nesejdeme se s nimi, dokud to nepodepíší," sdělil opoziční zdroj Reuters.

Syrský ministr informací Umrán Zuabí pak prohlásil, že vládní delegace požadavek na ustavení přechodné vlády nepřijímá. Asadova poradkyně Busajna Šaabanová, která je ve vládní delegaci, opozici obvinila z maření rozhovorů a zpochybnila její připravenost vyjednávat o ukončení násilí. "My jsme přijeli s myšlenkou na Sýrii a její občany, zatímco oni s myšlenkou na funkce," řekla krátce předtím, než její delegace odjela za Brahímím.

Damašek se sestavováním přechodné vlády nesouhlasí a až dosud razil vlastní program konference, kterým je dohoda o boji proti teroristům, což je termín syrské vlády pro ozbrojené bojovníky opozičních sil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy