reklama
 
 

Šéf slovenské sněmovny chyboval při psaní své rigorózní práce, necitoval cizí texty

11. 1. 2019 11:06
Šéf slovenské sněmovny Andrej Danko použil ve své rigorózní práci z roku 2000 nepřiměřeně mnoho cizích textů, aniž je správně citoval. Vyplývá to z nově zveřejněných závěrů kontrolní komise Univerzity Mateje Bela (UMB) v Banské Bystrici, která Dankovi na základě zmiňované práce udělila titul doktora práv. Danko, jenž čelí podezření z plagiátorství od loňského podzimu, dříve svou práci obhajoval.

Slovenské vysoké školy v současnosti nemohou odebrat absolventům titul. Umožnit jim to má novela vysokoškolského zákona, kterou ve středu projednala vláda.

Spolu s Dankovou prací komise UMB prozkoumala i prakticky totožnou práci právníka Daniela Pisáka, který ji na UMB obhájil po Dankovi. "Většina částí vykazuje vysokou míru shody se zdrojovou literaturou. Citace, které lze najít, nejsou utvořeny správně, a to ani jako parafráze. Oba autoři přebírají z použitých zdrojů celé odstavce či kapitoly, aniž je správně citovali nebo alespoň parafrázovali," uvedl na zasedání akademického senátu univerzity předseda kontrolní komise Vladimír Janiš.

Komise v prohlášení neoznačila Dankovu práci za plagiát, což zdůvodnila tím, že slovenský právní řád nezná pojmy plagiát či kompilát.

Už loni v listopadu vyšlo najevo, že Danko do své rigorózní práce okopíroval rozsáhlé texty z učebnic a skript. Kvůli kauze se ho opozice následně neúspěšně pokusila odvolat z postu předsedy parlamentu. Sám Danko se dříve obhajoval například tím, že rigorózní práce nemá parametry vědecké práce a může být vypracována i metodou kompilace.

V době, kdy Danko získal titul doktora práv, závěrečné práce studentů vysokých škol na Slovensku ještě nepodléhaly kontrole pomocí speciálního softwaru na odhalování plagiátů. Jeden z členů akademického senátu UMB uvedl, že na základě nyní zjištěných informací by nedoporučil připustit Dankovu práci k obhajobě.

Případ možného Dankova plagiátorství odstartovalo rozhodnutí šéfa slovenské sněmovny, který po novinářských dotazech loni na podzim nejprve zakázal UMB zveřejňovat jeho rigorózní práci. Učinil tak poté, co se média začala zajímat o jeho vzdělání v reakci na plagiátorské kauzy v České republice, kvůli kterým v létě odstoupili dva ministři. Později nechal Danko svou práci opět zveřejnit.

Slovenská vláda dříve v tomto týdnu schválila návrh novely vysokoškolského zákona, která vysokým školám umožní odebírat absolventům udělené tituly i za plagiátorství při vypracování závěrečných prací. Při přípravě opatření se Slovensko inspirovalo obdobnou českou právní úpravou.

V Česku vysoké školy mohou odebrat kvůli plagiátorství diplom do tří let od jeho udělení. Univerzita Karlova loni oznámila, že tuto možnost poprvé využila a rozhodla o odejmutí dvou magisterských titulů absolventovi školy.

autor: ČTK | 11. 1. 2019 11:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama