Sedíte doma? Sedíte v práci? Dřív umřete, varují vědci

vp
25. 1. 2010 6:45
Dlouhé vysedávání je dobré přerušit malou procházkou.

Londýn - Vědci stále hlasitěji varují před dlouhým vysedáváním, může prý zkrátit délku lidského života. A to i přesto, že pravidelně cvičíte, informovala o tom agentura AP.

Prosezené hodiny v práci, ve škole, v autě nebo před počítačem či televizí, to všechno se počítá do celkového součtu.

Prvotní výzkumy naznačují, že lidé, kteří tráví většinu dne sezením, mají sklon být obézní, zvyšuje se u nich riziko infarktů a celkově dřív umírají. Geny, které regulují množství tuku a glukózy totiž po dlouhém sezení přestávají pracovat.

V některých zemích už ministerstva zdravotnictví vydala doporučení minimální doby fyzické aktivity. O snížení počtu hodin v sedící pozici se ale nezmiňují.

1

„Po čtyřech hodinách sezení vaše tělo začne vysílat varovné signály," říká Ekblom-Bak ze švédské Školy pro sport a zdravovědu.

„Lidé by měli cvičit, protože je to užitečné pro ně samotné," říká Ekblom-Bak. „Nepište v práci kolegovi email, ale raději se zvedněte a jděte mu to říct," dodává.

Ani lidé, kteří pravidelně cvičí, nemají vyhráno. Tim Armstrong, expert na fyzickou aktivitu ze Světové zdravotnické organizace, říká, že lidé, kteří cvičí každý den, by pohyb měli rozložit na víc částí za den než vykonávat jednofázově velkou zátěž.

Podobný výzkum byl publikován už před rokem. Vědci několik let zkoumali sedmnáct tisíc Kanaďanů a zjistili, že lidé, kteří prosedí víc času než ostatní, mají vyšší riziko úmrtí, bez ohledu na to jestli cvičili nebo ne.

„Ještě nemáme dostatek důkazů pro to, abychom řekli, jak moc je sezení špatné, ale je jisté, že čím častěji může být sedavý styl přerušen, tím lepší," řekl Peter Katzmarzyk z Pennington Biomedical Research Center v Baton Rouge, Louisiana, USA.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy