Scientologové útočí na německé školství

Lenka Málková
28. 6. 2006 13:00
Berlín - Němečtí experti na sekty, i úřad na ochranu ústavy varují před scientology: Sekta, která hýbe světem, pomalu infiltruje německý školský systém.

Kdo by neznal Toma Cruise či Johna Travoltu? Kromě herecké kariéry je pojí také náboženství - scientologie.

Na rozdíl od Spojených států, kde popularita scientologické církve stále roste, v Evropě nemají její členové na růžích ustláno. I tady se však pro ně blýská na lepší časy.

Doučování jako "životní trénink"

V Německu se ke scientologům podle nejrůznějších průzkumů hlásí přibližně 30 000 lidí. V honu na nové členy se němečtí členové "náboženské sekty či obchodní organizace" zaměřili prostřednictvím vzdělávacích kurzů a doučování na mládež.

Foto: lron.hubbard.org

"Psát pro výdělek penny za slovo je směšné. Chcete-li skutečně vydělat miliony, je nejlepším způsobem založit si vlastní náboženství."

(Citát přisuzovaný Hubbardovi jeho přívrženci odmítají s tím, že jde jen o výsměch George Orwella)

Vzdělávací domy scientologů rostou v Německu jako houby po dešti a pravidelné doučování se mnohdy mění v "intenzivnější kurzy životního tréninku." Sabine Riedeová z essenského poradenského centra potvrzuje, že podobných center vyrostlo v Německu hned několik. Slovo scientologie se přitom v brožurách objevuje jen výjimečně.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Lafayette Ronald Hubbard (1911-1986)

  • Neúspěšný spisovatel science-fiction a zakladatel scientologického učení.
  • V květnu 1950 vyšla Hubbardova kniha Dianetika: moderní věda o duševním zdraví, pojatá jako souhrnný výklad oboru.
  • Od té doby byl text přeložen do 54 jazyků a po celém světě se prodalo přes 18 milionů výtisků.
  • Scientologická církev, do jejíhož čela se v roce 1955 Hubbard dostal, expandovala již v padesátých letech do celého světa.
  • Rozhodnutím amerického soudu z roku 1969 bylo rozhodnuto, že scientologie je náboženství.
  • Na umělce se Hubbard zaměřil již v padesátých letech v projektu Celebrity. V případě Marlene Dietrichové, Walta Disneyho či Ernesta Hemingwaye však neuspěl. O desetiletí později má scientologie větší úspěch. Scientology se stali John Travolta, Tom Cruise nebo Priscila Presleyová.

Většina z rodičů tak netuší, kam své děti ve skutečnosti posílá. Bavorské ministerstvo kultury proto vyzvalo veškeré školy a následně rodiče školáků, aby předtím, než pošlou své děti do některého ze vzdělávacích domů, pečlivě prohlíželi letáky, které se jim dostanou do rukou.

Mluvčí německé scientologické církve Sabine Weberová však jakoukoliv kritiku odmítá. "Po léta se o nás šíří lež za lží," prohlásila pro německý týdeník Spiegel. "Je dobře, že se členové církve snaží prosadit v Německu a vzdělávání mladých je tím správným krokem."

Weberové spolupracovnice Dominique Bouyerová z nejmenovaného bavorského městečka potvrzuje, že "počet dětí, které do jejich kurzů dochází, neustále roste." Celá třetina německých dětí totiž navštěvuje doučování mimo školu.

Kvalitu vzdělávacích center přitom nikdo nekontroluje, což se nelíbí řediteli stuttgartského centra pro informace ve vzdělání Werneru Kinzingerovi. "Jednotlivé vlády by měly přistoupit k povinnému udělování certifikátů všem vzdělávacím institucím," tvrdí Kinzinger.

Náboženství, nebo sekta?

Kdysi kritický postoj ke scientologii se však v německé společnosti pomalu vytrácí. 

Před jedenácti lety rozhodl německý Federální pracovní soud v Hamburku, že scientologové nejsou náboženskou sektou, ale obchodní společností.

O dva roky později zase Správní soud došel k závěru, že je jedno, jestli jde o náboženství, nebo ne: Osvobození od daní, které se vztahuje na ostatní náboženské společnosti, scientologům přiznáno přesto nebylo a nebude.

V roce 1998 dokonce komise sestavená německým parlamentem přiměla Federální úřad na ochranu ústavy k "pečlivému sledování aktivit scientologů".

Berlínský správní soud však tři roky poté rozhodl, že vláda nemá vůbec žádný důvod k tomu, aby tajná služba (členové Úřadu pro ochranu ústavy) členy scientologické církve sledovala.

Vliv scientologů v Německu od té doby pomalu, ale jistě roste.

 

Právě se děje

Další zprávy